Spaní bez polštáře má blahodárný účinek na celkové zdraví

Fotografie: Freepik

První známé polštáře pocházejí z Mezopotámie a byly vyrobené z kamene. Dovolit si je tehdy mohli jen bohatí lidé. Dnes máme měkké a nadýchané polštáře, které však nemusí být zrovna zdravé.

Chápeme, že se vám možná bude těžko loučit s vaším oblíbeným měkkým polštářem, který je úžasně nadýchaný. Je ale faktem, že spánek bez polštáře má mnoho zdravotních výhod. Předvedeme vám několik z nich. Po přečtení tohoto článku pravděpodobně spaní bez polštáře alespoň vyzkoušíte. Dost možná nám již po první noci dáte za pravdu. Vzbudíte se totiž lépe odpočatí.  

Spaní bez polštáře zabraňuje bolesti zad 

Polštáře mohou vaše tělo nutit do nepřirozené polohy na spaní. Podpora, kterou tělu poskytují, bohužel netrvá dlouho. Ačkoli polštář sám o sobě nezraní vaše záda, může zhoršit mnoho základních příznaků. Když spíte bez něj, vaše páteř si lépe odpočine a vaše tělo je v přirozené poloze. Nepříjemné vám s polštářem může být hlavně ohýbání krční páteře. Příliš měkký ani příliš pevný polštář není dobrý. Právě nepřirozená poloha krční páteře může vést k problémům.  

Fotografie: Freepik

Probouzíte se s bolestmi hlavy? Dost možná za to může právě váš oblíbený polštář. Na svědomí může mít také závratě. Příliš vysoké polštáře způsobují, že se vaše hlava a krk předklánějí dopředu k hrudníku. Svalům krku tak dodáváte více napětí. V noci možná žádnou bolest necítíte, ale až ráno vstanete z postele, mohli byste ji pocítit. Nebo se vám může udělat nevolno.

Spánek bez polštáře zmírňuje stres 

Budíte se během spaní? Věděli jste, že na vině může být právě polštář? Vaše tělo rozpozná nepohodlí a dává vám signál, že taková poloha mu není příjemná. Čím více poruch spánku, tím méně času je na důležité funkce, ke kterým ve spánku dochází. Deprivace spánku pak může mít vliv také na vaši náladu a myšlení. Vaše tělo tak během dne pravděpodobně uvolní více stresových hormonů. Při spánku bez polštáře vám poděkuje také vaše pokožka. Nepřilne na ni tolik nečistot.  

Fotografie: Pexels

Spaní bez polštáře může mít dobrý vliv také na vaše vlasy. Když se v noci otáčíte nebo sebou házíte, vaše vlasy se třou o polštář, a tím se lámou. Povlaky na polštáře navíc mohou z vašich vlasů absorbovat oleje, a ty pak budou suché a křehké. Pokud tedy polštář na spaní používat nebudete, vaše vlasy budou pravděpodobně svěžejší, lesklejší a zdravější. Pochopitelně je nutné jim věnovat také další péči, samotné spaní bez polštáře potíže s vlasy nevyřeší.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]