Skryté příznaky onemocnění štítné žlázy, před kterými byste se měli mít na pozoru

Fotografie: Depositphotos

Štítná žláza je orgán, který v našem těle zastává řadu důležitých funkcí. Toto jsou skryté příznaky jeho onemocnění. Každý by je měl každý znát a dávat si na ně pozor.

Hormony štítné žlázy jsou zodpovědné za řízení našeho metabolismu, tělesné teploty a srdeční frekvence. Na tomto orgánu závisí správný chod všech ostatních orgánů, tudíž pokud bude jeho funkce v nepořádku, může se to odrazit mnoha problémy po celém našem těle. Je však nutné dodat, že tyto příznaky lidé ne vždy včas rozeznají, a proto by měl o nich každý vědět, říká lékař Daniel Murrell.

Únava a podrážděnost

Vlivem nesprávné nebo poškozené funkce štítné žlázy může klesnout hladina energie v našem těle. Následně je člověk unavený nebo příliš podrážděný. Jelikož jde o příznaky, které mohou být přiřazeny nekvalitnímu spánku nebo jiným, méně závažným onemocněním, lidé je neberou příliš vážně.

Fotografie: Freepik

Rapidní úbytek nebo přírůstek hmotnosti

Pokud je vlivem nesprávné funkce štítné žlázy vaše hladina hormonů příliš vysoká nebo naopak nízká, může dojít k náhlému poklesu nebo nárůstu hmotnosti. Pokud jste si tedy na sobě mohli v poslední době všimnout extrémních změn vaší postavy, ihned byste měli tuto skutečnost řešit odborníkem. Je dokonce možné, že člověk přibere nebo zhubne deset kilo za pouhý měsíc.

Problémy se srdeční frekvencí

Štítná žláza je orgán, který je zodpovědný za udržení správné srdeční frekvence. Proto jeho poškození může v důsledku znamenat to, že váš tep bude příliš vysoký nebo naopak moc pomalý.

Suchá kůže a lámavé nehty

Suchá, svědivá a olupující se kůže může být dalším příznakem poruchy štítné žlázy. Pokud jste si tedy na sobě v posledních týdnech všimli, že vaše pokožka už není taková, jako bývala dříve, měli byste se raději co nejdříve poradit se svým lékařem o možných příčinách – a to zejména pokud je tento příznak doprovázen lámavými nehty.

Tělesná teplota

Porucha štítné žlázy může ovlivnit také funkce vašeho těla, jako je například regulace tělesné teploty. Tento příznak poznáte tak, že je vám velmi chladno nebo naopak příliš horko. V každém případě byste však měli vyhledat odbornou pomoc.

Fotografie: Pixabay

Otok krku

Štítná žláza se nachází v přední části našeho krku, a proto sebemenší otok na tomto místě může naznačovat problémy s tímto orgánem. Pokud příznak neodezní nebo se viditelně nezlepšuje, rozhodně byste neměli odkládat návštěvu odborníka. Tento problém mohou také doprovázet bolesti svalů, které vyvolal přílišný tlak na štítnou žlázu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]