Štítná žláza upozorňuje na své onemocnění pomocí jasných příznaků. Patří mezi ně i pocit chladu a únava

Fotografie: Depositphotos

Štítná žláza je velmi důležitý orgán, který zastává řadu funkcí v lidském těle. Pokud dojde k jeho poškození, může se to projevit mnoha nepříjemnostmi.

Poruchy štítné žlázy jsou velmi častým problémem, se kterým se mohou potýkat lidé v každém věku (u žen je však pravděpodobnost vzniku jakéhokoli onemocnění týkajícího se tohoto orgánu vyšší). Je proto velmi důležité, abyste se měli na pozoru před jejich typickými příznaky a v případě rozpoznání sebemenších změn se raději ujistili u odborníka. V opačném případě můžete podle lékařky Kelly Wood čelit řadě potíží.

Neustálý pocit únavy

Jedním z nejčastějších příznaků problémů se štítnou žlázou je neustálý pocit únavy. K tomu dochází zpravidla proto, že tento nedílný orgán přijímá signály z mozku a koordinuje buňky, aby změnily své funkce v závislosti na tom, co se děje ve vašem těle – narušení její funkce však může vést k učinění nesprávných úkonů, což se následně odrazí ve větší potřebě jít spát nebo nutkání si odpočinout několikrát během dne.

Přibírání na váze

Neočekávané zvýšení nebo úbytek hmotnosti je dalším běžným příznakem nesprávné funkce štítné žlázy. Na vině je v tomto případě buď nadměrná, nebo nízká produkce hormonů, které následně ovlivňují chod dalších orgánů, a to zejména jater. Ta mají v případě snížené tvorby hormonů štítné žlázy dle webu Healthline nutkání zadržovat kalorie, což vede k rychlému a nekontrolovatelnému nárůstu hmotnosti přesto, že jíte ty samé potraviny jako předtím.

Pocit chladu i v teple

Jelikož se v případě snížené funkce štítné žlázy snižuje také bazální metabolismus jedince, mohou se pacienti potýkat s častým pocitem chladu. Důvodem je v tomto případě skutečnost, že vaše tělo již nevyvíjí tolik tepla v důsledku spalování kalorií, které namísto toho začíná zadržovat v oblasti břicha. Kromě toho vedou tyto problémy k omezení funkce hnědého tuku, který hraje velmi důležitou roli při udržování tělesného tepla v chladném klimatu.

nohy, ponožky, zima
Fotografie: Freepik

Slabost a bolesti svalů a kloubů

Problémy se štítnou žlázou mohou způsobit katabolické procesy, kdy tělo rozkládá tělesné tkáně, jako jsou svaly, aby je mohlo využít na tvorbu energie. V důsledku této změny dochází k poklesu svalové síly a následným pocitům slabosti – proces odbourávání svalové tkáně může dokonce způsobit nepříjemnou bolest. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o tom, jak můžete zhubnout pomocí metody přerušovaného půstu.

Toto se stane s vaším tělem, pokud do svého jídelníčku zařadíte grep. O jeho benefitech většina lidí netuší

Vypadávání vlasů

Stejně jako většina buněk v těle jsou i vlasové folikuly regulovány určitými hormony štítné žlázy. Pokud tedy tento orgán nefunguje správně, může se to projevit jejich vypadáváním nebo oslabením, které souvisí s častějším lámáním.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]