Sezona jahod je v plném proudu. Zjistěte, jak jsou prospěšné a pro koho není jejich konzumace vhodná

Fotografie: Pixabay

Období před prázdninami je tradiční sezóno, kdy se sbírají a konzumují jahody. Řada z nás se možná na jahodové hody těší celý rok a v tomto čase nakupují sladké plody každý den. A není divu, jahody patří k jednomu z nejoblíbenějších druhů ovoce vůbec, jsou sladké, šťavnaté a dají se konzumovat na spoustu způsobů. Jsou ale také zdravé a z oblíbené pochoutky se rázem může stát i zdravotně přínosné ovoce.

Původ jahod

Možná vás překvapí, že jahody se v našich končinách ještě před nějakými dvě stě nebo tři sta lety vůbec nevykytovaly. V Evropě se poprvé začaly pěstovat v Nizozemsku a vznikly šlechtěním lesních jahod přivezených z Virginie v USA. Až postupem času se rozšířily do celé Evropy a dnes si je snadno můžete pěstovat třeba i u vás na balkoně.

Bohaté na antioxidanty

Jak již bylo zmíněno, jahody nejsou ceněny jen pro svou sladkou chuť, ale i řadu zdravotních přínosů. Mají vysokou koncentraci antioxidantů. Ty jsou mimořádně důležité, protože pomáhají chránit buňky před vlivem volných radikálů a toxických látek. Díky konzumaci jahod tedy můžete podpořit své zdraví a pomoci tělu lépe se vypořádávat s životem ve stresu a spěchu.

Zdroj vitamínu C

Když se mluví o vitamínu C, většina z nás pomyslí především na citrusy, a zvláště pak citrony. Ve skutečnosti je ale nutné si přiznat, že citrony zdaleka nestojí, co se týče obsahu vitamínu C, na špici. Předčí je řada jiných druhů ovoce a zeleniny a mezi nimi i jahody. Jeden šálek jahod obsahuje přibližně 84,7 mg vitamínu C, což je velmi slušná dávka, která podpoří náš imunitní systém a dodá mu potřebnou sílu.

Pro krásu pleti i vlasů

Zejména ženy ocení, že mohou jahody využít i při péči o svou krásu. Hodí se zejména pro ty, kteří mají suché a poškozené vlasy. Zapomeňte na masky z drogerie a raději využijte sílu přírody. Rozmačkané jahody smíchejte s tea-tree olejem a naneste směs po umytí vlasů podobně jako masku. Výrazně se zlepší pružnost a lesk vlasů už po prvním použití. Díky obsahu draslíku, vitamínu K a hořčíku dobře působí i na pleť. Z rozmačkaných jahod si snadno připravíte pleťovou masku, která pleť vyživuje, hydratuje a zvláčňuje.

Jak jahody konzumovat

Pokud chcete v maximální míře zachovat vysoký obsah vitamínů a minerálů, je dobré jahody konzumovat zasyrova. Vhodně se dají kombinovat s jinými plody, jako jsou borůvky, maliny nebo banány, ale dokonale doplní také čokoládu nebo šlehačku. Díky nízkému obsahu kalorií jsou ideální pro lehké dezerty nebo smoothies. A přebytky snadno zpracujete do džemu nebo z nich vyrobíte chutný zmrzlinový sorbet.

Pro koho se nehodí

Jahodám by se měli vyhnout všichni, kdo mají alergii na kyselinu salicylovou nebo trpí po konzumaci jahod kopřivkou. Nevhodné jsou také pro ty, koho trápí špatné trávení, neboť zrníčka jahod mohou dráždit střeva.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]