Se snížením cholesterolu může pomoci konzumace určitých potravin

Bojíte se toho, že máte vysoký cholesterol? Děsíte se momentu, kdy půjdete na preventivní prohlídku k lékaři a ten vám zjistí vysoký obsah cholesterolu v krvi? Chápeme, že máte obavy. Takový verdikt má totiž jasné následky – musíte změnit životní styl, a to docela razantně. Většinou vám lékař také doporučí řadu léků, které vám ve vašem boji proti cholesterolu mají pomoci. U méně závažných případů je i alternativní řešení, namísto léků si dopřát určité potraviny.

Oves a ječmen

Obiloviny jsou v poslední době zatracované, ale není to tak, i ony mají v naší stravě své pevné místo. Pokud mluvíme o zdraví srdce, nemůžeme nic doporučit více než právě oves. Ale i jiné obiloviny, jako například ječmen, jsou také velmi užitečná. Jsou plné vlákniny, která vás udržuje syté po delší dobu a snižuje potřebu sáhnout po nezdravé svačině. Tak se vám podaří také regulovat množství přijatého cholesterolu.

Ryby

Ryby s nízkým obsahem tuku významně snižují hladinu cholesterolu. Ryby mají také vysoké procento omega-3 mastných kyselin, které snižují hladiny triglyceridů. Dodávají tělu zdravým způsobem dostatek bílkovin a látek, které bychom v jiných potravinách velmi obtížně hledali.

Olivový olej

Nahraďte nevhodné tuky těmi zdravými. Máslo, sádlo a jiné tuky nejsou pro vaše srdce a cévy příliš zdravé. Nahraďte je olivovým olejem a uděláte dobře nejen pro své srdce, ale pro celý organismus. Používání olivového oleje zvyšuje také hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu.

Fazole a čočka

Tyto luštěniny patří ke skvělým zdrojům rozpustné vlákniny, která vytváří pocit sytosti a může snižovat cholesterol. Nedávná studie na Arizonské státní univerzitě zjistila, že lidé, kteří konzumují půl šálku fazolí denně po dobu 24 týdnů, mají nižší hladinu cholesterolu až o osm procent. To samé platí i pro čočku a další luštěniny. Zařaďte je tedy do svého jídelníčku klidně denně, minimálně však čtyřikrát do týdne.

Avokádo

Podobně jako olivový olej je avokádo bohaté na nenasycený tuk, který snižuje hladinu cholesterolu. Mono nenasycené kyseliny, které jsou přítomny v tomto tropickém ovoci, sníží hladiny LDL a zvýší přítomnost HDL cholesterolu. Avokádo je tedy právem oblíbené mezi příznivci zdravé stravy – dopřejte si jej i vy. Třeba ve formě pomazánek nebo smoothie.

Zelený čaj

Zázračné nápoje jsou spojovány s různými příznivými účinky, od kontroly rakoviny až po zlepšení mozkových funkcí. Jen velmi málo studií však vysvětlilo, proč je zelený čaj tak prospěšný. Říká se, že snižuje špatný cholesterol, a navíc pomáhá i s hubnutím a dodržováním pitného režimu. Buďte ale opatrní, pokud berete nějaké léky – zelený čaj může mít v kombinaci s některými léky nevhodné reakce.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]