Při rozpoznání příznaků ucpaných tepen je třeba změnit návyky. Patří mezi ně i pocení a bolest hlavy

Fotografie: Depositphotos

Ucpané tepny mohou mít drastický dopad na vaše zdraví. Pokud je na sobě rozpoznáte, raději co nejrychleji vyhledejte lékaře a změňte svůj životní styl.

Hromadění tuku a usazenin v tepnách může mít mnoho negativních důsledků na lidské zdraví, a proto se vyplatí věnovat pozornost varovným příznakům tohoto problému. Pokud byste ho totiž neřešili, mohlo by podle lékařky Helen Chen dojít k rozvoji vážnějších onemocnění, jako je například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Jakmile proto na sobě pocítíte tyto typické známky, co nejdříve kontaktujte svého lékaře a změňte své životní návyky.

Nepříjemné bolesti zad

Pravděpodobně tím nejméně známým příznakem ucpaných tepen je nepříjemná bolest zad, a to zejména ve spodní části. Pokud však dojde ke snížení průtoku v cévách vedoucích k ploténkám, zejména v oblasti beder, může dojít k oslabení těchto částí těla a následným nepříjemným pocitům. Jak uvádí i souhrnná studie na toto téma, v případě zanedbání léčby problému nebo jeho ignorování může dojít k poškození páteře a ztrátě mobility.

Příliš časté pocení

Pokud se nadměrně potíte, a to zejména v noci, pravděpodobně je s vaším tělem něco v nepořádku. Na vině mohou být kromě horečky také právě ucpané tepny, případně krevní sraženiny, o jejichž příznacích jsme na webu ZdravéStravování nedávno informovali. Tehdy totiž dochází ke snížení průtoku krve po těle, což musí srdeční sval kompenzovat. Jeho zvýšená aktivita pak také ovlivňuje teplotu organismu, což vede k častějšímu pocení.

Příliš nízký tlak lze zvýšit i bez návštěvy doktora. Pomůže pitný režim i příjem soli

Otoky nohou

Jedním z nejčastějších příznaků cévních problémů je poté otok nohou, který se objevuje zejména po dlouhodobém sezení. Většina pacientů také pociťuje mírné znecitlivění nohou a s příznaky jim nepomáhá téměř nic, ani odpočinek. Pokud byste se do takové situace dostali také, raději se poraďte s lékařem, protože by mohlo být na vině právě zúžení tepen. To můžete dále řešit zejména změnou stravovacího režimu a častějším pohybem.

nateklá noha
Fotografie: Freepik

Vypadávání vlasů

Vyčerpané a zúžené tepny mohou také způsobit vypadávání vlasů. To je především důsledek toho, že se k vlasovým folikulům nedostává potřebné množství krve bohaté na kyslík, což následně ovlivňuje jejich funkci. Pacienti tak často pociťují značné řídnutí svého účesu a nepomáhá jim s tím žádný trik. To se dle studie zveřejněné v Indian Dermatology Journal Online často pojí i se zvýšeným rizikem ischemické choroby srdeční. Podceňovat byste neměli žádný z výše uvedených příznaků a pokud se objeví, kontaktujte svého lékaře.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]