Samovyšetření, která mohou předejít nutnosti návštěvy lékaře: Pozornost vyžadují nehty, ústa i prsa

Fotografie: Depositphotos

Pokud chcete zvýšit svou šanci na dlouhý život, vše, co potřebujete, je trocha prevence a zdravý životní styl.

Zdravý životní styl znamená jíst zdravou stravu, pravidelně cvičit a dodržovat další základní zdravé návyky, jako je dostatečný spánek a nepožívání tabáku. Prevence je část, o níž jste pravděpodobně již slyšeli: Říká se, že je lepší nemoci předcházet než ji léčit. Pokud jde o nejnebezpečnější onemocnění, která se mohou objevit s přibývajícím věkem – rakovina, diabetes, srdeční choroby a vysoký krevní tlak – máte podle odborníků mnohem lepší šanci, pokud rozpoznáte příznaky včas.

Zjistěte svůj BMI

Příliš mnoho tělesného tuku vás ohrožuje srdečním onemocněním, mrtvicí a diabetem 2. typu. Naopak nedostatek tělesného tuku může snížit vaši imunitu a způsobit křehkost kostí. Chcete vědět, jaké je u vás zdravé množství tělesného tuku? Zjistěte to vypočítáním svého indexu tělesné hmotnosti (BMI). Online kalkulačka BMI použije vaši výšku, váhu a pohlaví k určení toho, zda se váš váhový rozsah pohybuje v rámci zdravého rozmezí.

Věnujte pozornost nehtům

Vaše nehty na rukou a nohou vám mohou říci mnohé o vašem zdravotním stavu. Změny ve tvaru, barvě, textuře a růstu nehtů mohou znamenat přítomnost nemoci ve vašem těle. Tmavé linky pod nehty často naznačují melanom, nejzávažnější formu rakoviny kůže. Bledé nehty mohou naznačovat onemocnění jater, srdeční selhání nebo anémii. Pravidelně kontrolujte změny a kontaktujte lékaře ohledně jakýchkoli obav.

Všímejte si změn na kůži

Rakovina kůže je vážným zdravotním problémem nejen v České republice, ale i ve světě. V České republice je výskyt rakoviny kůže velmi častý. Každoročně se zvyšuje počet nově diagnostikovaných případů. Prevence a včasná detekce jsou klíčové pro boj proti rakovině kůže. Doporučuje se minimalizovat expozici slunci, používat ochranné prostředky s vysokým faktorem SPF, nosit ochranné oblečení a sluneční brýle a vyhnout se soláriím.

mateřské znaménko
Fotografie: Freepik

Všímejte si dutiny ústní

Onemocnění dásní může být vážným zdravotním problémem a je spojeno s dalšími problémy, jako jsou srdeční choroby, mrtvice a diabetes. Při čištění zubů si všimněte krvácející dásně, ústupu dásní, častého špatného dechu, viklajících se zubů či vzniku váčků mezi zuby a dásněmi. Tyto příznaky mohou naznačovat parodontitidu nebo jejího předchůdce, zánět dásní.

Nezanedbávejte samovyšetření prsou

Možná o tom není tak snadné mluvit, ale pravdou je, že tato část těla, kterou si běžně necháváte pro sebe, také může skrývat rané příznaky rakoviny a odhalení těchto příznaků včas může znamenat životní záchranu. Ženy by měly provádět samovyšetření prsou jednou měsíčně. Pětileté přežití u rakoviny prsu ve stadium 1 je 100%, zatímco stadium 4 je považováno za nevyléčitelné.

Zdroj: Hancock Regional Hospital

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]