Příznaky, které by neměla ignorovat žádná žena. Může se jednat o nebezpečnou rakovinu prsu

Fotografie: Freepik

Rakovina prsu se může objevit u kohokoliv. Pokud se u někoho projeví, lze ji včas rozpoznat díky několika symptomů. Situace by se dále měla řešit s lékařem, říká doktorka Christina Chun.

Většina žen si této nemoci všimne při každodenních aktivitách, jako je oblékání/svlékání podprsenky nebo při sprchování. Zaznamenají totiž na svém těle změnu nebo si nahmatají bulku v prsu. Díky mnoha návodům si mohou všichni doma provádět samovyšetření. Včasné odhalení tohoto typu rakoviny lze léčit. Čím dříve bude léčba zahájena, tím lépe. Existuje několik dalších příznaků, které by neměl nikdo ignorovat.

Kůže na prsou vypadá jinak

Jakékoliv změny na kůži v oblasti prsou mohou značit rakovinu prsu. Raději si dávejte na tyto příznaky pozor. Tato nemoc může způsobit zánět buněk pokožky. Jestliže uvidíte náhlé změny, jako je suchá pokožka, svědění, zarudnutí, olupování nebo dokonce tvrdnutí kůže, zpozorněte. Pečlivě si svá prsa denně kontrolujte a můžete si udělat i samovyšetření.

Fotografie: Pixabay

Kontrolujte i lymfatické uzliny

Mnoho lidí možná ani nebude tušit, o co se jedná. Lymfatické uzliny se nachází v podpaží a jsou obvykle malé, kulaté a nebolestivé. Pokud tyto uzliny otečou nebo jsou bolestivé, může to znamenat virové nebo bakteriální onemocnění. V nejhorším případě i rakovinu prsu. Když by se jednalo o horší variantu, rakovinné buňky se ukládají v uzlinách, a proto můžete pociťovat bolest.

Fotografie: Pixabay

Na prsou se začnou vytvářet bulky

V případě, že se vám z nepochopitelného důvodu začnou zvětšovat prsa a budou v nich bulky, zajděte si ihned ke svému lékaři. Jedním z nejčastějších příznaků rakoviny prsu jsou bulky. Ty lze nahmatat celkem snadno a někdy mohou být viditelné i pouhým pohledem.

Z tohoto důvodu je nutné se pravidelně kontrolovat, abyste onemocnění odhalili včas. Pokud ji nahmatáte, nemusíte se ihned obávat toho nejhoršího, protože se může jednat i o pouhou cystu, absces nebo hormonální poruchy.

Fotografie: Unsplash

Zaznamenáte výtok z prsu

Jestliže nemáte jiné problémy a zaznamenáte výtok z prsu, měli byste absolvovat jeho screening. Tento jev často souvisí i s jiným onemocněním, ale pro jistotu by se měl každý podrobit různým vyšetřením. Poraďte se i se svým lékařem, díky tomu totiž lze vyloučit nádor, infekce nebo hormonální poruchy. Sekret/výtok se objevuje v různých odstínech a strukturách. Výtok se může objevit i u žen, které kojí, berou antikoncepci nebo se léčí se štítnou žlázou.

Fotografie: Unsplash

Ďolíčky nebo pomerančová kůže na prsou

Pokud objevíte na prsou ďolíčky nebo kůži, která připomíná celulitidu, je u vás potřeba provést různá vyšetření. Tento příznak by mohl souviset s extrémně agresivním typem rakoviny. Jedná se o zánětlivý karcinom, jež se na kůži objevuje právě v podobě malé vrásky, ďolíčků, pomerančové kůže nebo důlku. Také se může objevit otok prsu, protože se na jednom místě nahromadí lymfa.

Fotografie: Pexels

Pociťujete bolest v prsou

Pokud člověka něco bolí, vždy to má nějaký důvod. Jestliže vás začnou bolet prsa nebo bradavky, má to jistě také svůj důvod. Mezi příznaky rakoviny prsu patří bolest nebo pálení v prsou. Obraťte se proto na svého lékaře, který vám řekne více a navrhne podrobná vyšetření. Ta by měla odhalit důvod toho, proč máte tyto pocity nebo bolesti.

Pozor na vtažené bradavky

S tímto typem bradavek se mnoho žen již narodí, nebo k tomu dojde v průběhu dospívání. Někdy se nazývají vpáčené a směřují dovnitř nebo leží naplocho. Nesměřují ven jako klasické bradavky. Může se jednat o varovný signál, když si něčeho takového všimnete a doposud se žádná změna v oblasti prsou nekonala. Jakákoliv změna vzhledu v této oblasti by měla být prodiskutována s odborníkem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]