Nepříjemné pachy vycházející z těla, které svědčí o vážném zdravotním problému

Fotografie: Steve Shook / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Nepříjemné pachy vycházející z určitých částí těla mohou značit zdravotní problém. Pokud nepomáhá deodorant, zubní pasta nebo sprej na nohy, jednejte.

Zápach vycházející z různých částí těla nikoho nepřekvapí, když se vyskytuje ojediněle. Ovšem jakmile začne pravidelně přicházet z kterýchkoli níže uvedených míst po těle, může naznačovat, že se s vaším organismem děje něco vážnějšího. Pokud vaše dilema nevyřeší ani rychlá sprcha, deodorant nebo osvěžující zubní pasta, věnujte situaci trochu více pozornosti, radí lékařka Stacy Sampson.

Acetonový dech – cukrovka

Jednou z komplikací cukrovky je ketoacidóza. Vyskytuje se v důsledku nedostatku inzulínu v krvi. Pokud se ketoacidóza neléčí, může vést k diabetickému kómatu, a dokonce i smrti. Protože tělo neprodukuje dostatek energie, začne rozkládat mastné kyseliny, aby si zajistilo palivo pro správný chod.

Vedlejším účinkem využívání mastných kyselin jako energie je produkce ketolátek, jež jsou kyselé povahy a narušují životní procesy. Jedna z těchto kyselin, aceton, způsobuje nepříjemný zápach z úst. Pokud si všimnete charakteristického ovocného acetonového zápachu doprovázeného únavou, suchem v ústech, potížemi s dýcháním nebo bolestmi břicha, rychle navštivte lékaře.

Odpuzující ranní dech – bakterie

Pokud si pravidelně čistíte zuby před spaním a stále se probouzíte s odpuzujícím dechem, můžete se potýkat s bakteriemi v ústní dutině. Důvodem tohoto stavu může být snížení slinění během spánku, zvýšení pH nebo akumulace bakterií. Pod vlivem zvýšeného množství bakterií začíná proces fermentace zbytků potravin, které se vyskytují v ústní dutině, během něhož se tvoří těkavé sloučeniny síry.

Fotografie: Pixabay

Silný zápach stolice – intolerance laktózy

Pokud vaše stolice extrémně páchne po konzumaci mléčných výrobků, možná má vaše tělo potíže s trávením laktózy. Tenké střevo produkuje enzym zvaný laktáza, který rozkládá laktózu, cukr nacházející se v mléčných výrobcích. Když neprodukujete dostatek laktázy, tenké střevo pošle nestrávený cukr přímo do tlustého střeva, kde kvasí. Laktóza, jež nebyla strávena, způsobuje páchnoucí stolici, nadýmání a plynatost.

Páchnoucí moč – infekce močových cest

Jednou z nejčastějších příčin páchnoucí moči je infekce močových cest. Při infekci močových cest často pociťujete pálení a samotná moč je tmavá a zakalená. Můžete také cítit neustálé nutkání močit doprovázené bolestí a zápachem. Infekce močových cest je častější u žen, protože jejich močová trubice je kratší, což poskytuje bakteriím snadnější cestu invaze. Vstupují do močových cest a močové trubice a pak se množí v močovém měchýři, což způsobuje infekci.

Zápach nohou – atletická noha

Pokud je kůže na prstech suchá, šupinatá a zarudlá a trápí vás puchýře, můžete trpět stavem nazývaným atletická noha. Zápach, kterého jste si všimli, je způsoben kombinací plísní a bakterií, jež žijí na kůži a mezi prsty. Buďte opatrní, protože plíseň se může šířit i do jiných částí těla, jako jsou slabiny nebo podpaží. Neváhejte se poradit se svým lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]