Přínosy červené cibule: zabraňuje srdečnímu infarktu a chrání před rakovinou

Cibule patří mezi nejstarší kultivované plodiny. Odjakživa je považována za přírodní lék, diuretikum, prospívá očím, kloubům, trávení i srdci. Dokonce v Egyptě byla cibule uctívána jako symbol věčnosti, díky kruhové struktuře uvnitř cibule. Na vnitřních stěnách pyramid a v hrobkách se nalezlo mnoho obrazů cibule.

Cibule byla vkládána do hrobu s mumiemi, protože dřív lidé věřili, že jejich silná vůně má magické schopnosti, které by mohly znovu přimět mrtvé dýchat. Cibuli využívali také v Řecku, pro posílení atletů.

Římané tuto zeleninu pravidelně konzumovali a používali pro nesčetné léčivé vlastnosti. Především k léčbě ústních vředů, kousnutí psa, při zhoršení zraku, problémů se spánkem, bolestí zubů, úplavice a lumbaga (houser, ústřel).

Ve středověku patřila cibule k nejpoužívanější zelenině evropské kuchyně, spolu s fazolemi a zelím. Cibule byla využívána hlavně k léčbě bolesti hlavy, proti uštknutí a vypadávání vlasů.

Neuvěřitelně zdravá zelenina

Jedná se o neuvěřitelně zdravou zeleninu, která je bohatým zdrojem antioxidantů, vitamínů, minerálů a aminokyselin. Cibule patří do rodu Allium, spolu s česnekem, cibulí (cibulkou), pórem a pažitkou. Tato zelenina může být mnoha druhů, ale všechny jsou velmi přínosné. Cibule může být červená, bílá nebo žlutá a chuť se může pohybovat od mírných až po sladké nebo pálivé.

Žlutá odrůda je v našich kuchyních nejběžnější, bílá cibule je mírnější a víc křupavá. Červená cibule je také označována jako fialová – není tak ostrá a svíravá jako žlutá, ale nachází se v ní nejvíce antioxidantů.

Tyto tři odrůdy se také liší svou nutriční hodnotou. Všechny jsou však bohaté na vitamíny, minerály a další prospěšné mikroživiny. Všechny mají 40 kalorií na 100 gramů a středně velká cibule obsahuje téměř 2 gramy vlákniny. Žlutá, bílá i červená cibule obsahují stopové množství vitamínů C a B-vitamínů, stejně tak i minerálů, jako je vápník, železo, mangan a hořčík.

 • Vitamin C- posiluje imunitní funkci a zlepšuje zdraví pokožky a vlasů

 • Vitamin B6 – je nezbytný pro tvorbu červených krvinek

 • Draslík – tento základní minerál snižuje krevní tlak a zlepšuje zdraví srdce

 • Vitamin B9 – je ve vodě rozpustný vitamín a je životně důležitý pro růst buněk a metabolismus a je zvláště důležitý pro těhotné ženy

Tato zelenina je bohatá na aminikyseliny, jako je lysin, threonin, leucin a fenylalanin, které jsou důležité pro metabolické procesy v těle.

Cibule má vysoký obsah antioxidantů a dietonických flavonoidů. Kilogram čerstvé žluté cibule obsahuje mezi 270 a 1187 mg flavonoidů a červená cibule obsahuje ještě více, mezi 415 a 1917 mg na kilogram. Červená cibule je také bohatá na antokyany, které zabraňují četným onemocněním.

V cibuli se nachází také quercetin, který má silné antimikrobiální vlastnosti a snižuje krevní tlak. Sloučeniny obsahující síru v cibuli mají také silné protirakovinné vlastnosti. Anthokyaniny jsou silné antioxidanty a pigmenty, které dávají cibuli načervenalé zbarvení, zatímco thiosulfináty jsou sloučeniny obsahující síru, které mohou inhibovat růst škodlivých mikroorganismů a zabránit tvorbě krevních sraženin.

Zdravotní výhody

 • Denní konzumace cibule snižuje zánětlivé reakce v těle a zabraňuje chronickým onemocněním, jako je onemocnění srdce

 • Cibule upravuje hladinu glukózy v krvi po jídle a snižuje hladinu glukózy v krvi nalačno u lidí s diabetem 1. typu a diabetem 2. typu

 • Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, snižuje krevní tlak a podporuje zdraví srdce

 • Podporuje hubnutí a zamezuje obezitě

 • Má silné antimikrobiální vlastnosti

 • Zvyšuje krevní oběh a zabraňuje srážení krve

 • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi

 • Zlepšuje trávení a předchází průjmu spojenému s Clostridium difficile (bakterie, která způsobuje zánět tlustého střeva). Obsahuje typ dietní vlákniny zvané oligofruktóza, která má probiotické účinky a léčí průjem spojený s infekcemi C. Diff.

 • Je bohatá na flavonoidy a antioxidanty, které zvyšují zdraví a hustotu kostí, snižují riziko zlomenin, osteoporózy a křehkých kostí

 • Červená cibule zabraňuje problémům s prostatou a snižuje riziko rakoviny prostaty

 • Posiluje imunitní systém a předchází infekcím a zvyšuje počet bílých krvinek, což je základní faktor imunity

 • Vysoké množství prospěšných antioxidantů snižuje riziko rakoviny, zejména rakoviny žaludku, kolorektálního karcinomu, rakoviny jícnu a rakoviny prostaty

 • Ničí střevní parazity

 • Cibulová šťáva zvyšuje růst vlasů a zabraňuje infekcím pokožky hlavy, které mohou vést k vypadávání vlasů

Obrázky: pixabay.com