Rutina, která může ohrožovat zdraví. Změňte své chování, dokud to jde

Dennodenně děláme mnoho věcí zcela bezmyšlenkovitě. Je to naše zcela běžná rutina. Saháme na spoustu věcí, aniž bychom si poté pořádně umyli ruce, ve dřezu necháváme stát špinavé nádobí, maso necháme klidně rozmrazit na kuchyňské desce. Možná vám na tom nepřipadne nic špatného, jenže právě tyto činnosti nás mohou velmi ohrožovat. Bakterie, škodlivé látky a toxiny se nacházejí všude kolem nás. Přečtěte si dále, jak některými činnostmi přímo škodíte vlastnímu zdraví a zdraví vašich blízkých.

Nákupní taška

Určitě je dobré pořídit si pevnou, ideálně látkovou tašku, kterou s sebou budete nosit na nákupy, abyste pořád nemuseli kupovat ty plastové. Jenomže v takové tašce se drží skoro 100 % bakterií. A to platí zvlášť tehdy, pokud v tašce nosíte zároveň třeba mražené maso a zeleninu bez obalu. Je ideální mít s sebou tašky alespoň dvě, abyste mohli potraviny vhodně roztřídit. Nezapomeňte také na to, že tašku je vhodné čas od času vyprat.

Špinavé nádobí

Nádobí byste nikdy neměli nechávat ve dřezu. Za takové situace se totiž na něm velmi rychle množí bakterie a často to nejsou jen tak nějaké neškodné breberky. Běžně můžete mít dřez plný bakterií salmonely. A odtud už je jen krůček k tomu, abyste se nakazili vy nebo vaši nejbližší. Raději tedy nádobí umývejte ihned po použití, nebo si pořiďte myčku.

Kávovar

Pokud má vaše pracoviště jeden centrální kávovar, určitě si dávejte při nalévání kávy pozor. Jedná se o vhodné prostředí pro různé bakterie a viry. Pokud se chcete vyhnout šíření nákazy, raději si uvařte kávu bokem s pomocí rychlovarné konvice, nebo si zajděte do místní kantýny. Pomůže také pravidelná dezinfekce kávovaru.

Make-up

Může se to zdát jako nesmysl, ale odličování před posilováním nebo jiným cvičením je velmi žádoucí. Jakmile se totiž zpotíme, dýchá během tohoto procesu i naše kůže, což může jenom těžko, když je celá natřená make-upem. Póry se pak mohou velmi snadno ucpávat a čekají vás nepěkné kožní potíže. Mít s sebou několik odličovacích ubrousků se tedy vždy vyplatí.

Mytí rukou

Není tolik podstatné, zda si ruce myjete teplou vodou či studenou. Daleko důležitější je délka mytí. Ruce byste si pod tekoucí vodou měli umývat alespoň po dobu 30 vteřin, jen tak lze zajistit skutečně spolehlivé zneškodnění všech bakterií a virů.

Zpracování masa

Syrové maso je skutečně nebezpečným zdrojem život ohrožujících bakterií. A právě z tohoto důvodu rozhodně není vhodné používat na krájení syrového masa a třeba zeleniny stejné prkénko. Prkénka striktně oddělujte a pořiďte si raději jiné než dřevěné, ze kterého se mohou bakterie smývat hůře.

Rozmrazování masa

Mnoho z nás nechává maso, zeleninu, ryby a další zmrzlé potraviny roztát při pokojové teplotě. Jenže tak se akorát podporuje množení bakterií a choroboplodných zárodků. Raději tedy nechte maso pomalu tát v lednici, i když to znamená větší časovou investici.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]