Rozmrazujte maso tak, abyste si nepřivodili zdravotní problémy. Hrozí totiž množení nebezpečných bakterií

Fotografie: Depositphotos

Výhodou moderní kuchyně s mrazákem je snadná dostupnost potravin k vaření. Maso dáme zmrazit a máme ho kdykoliv připravené k použití. Před tím je ovšem třeba ho rozmrazit.

Rozmrazování potravin vypadá na první pohled jednoduše, přesto v něm lidé tolik chybují. Přitom si zahrávají se zdravím, protože špatně rozmrazená potravina může obsahovat choroboplodné zárodky a způsobit pak zdravotní potíže. Jakým způsobem by se mělo rozmrazovat například maso? Více prozradila lékařka Natalie Olsen.

Rozmrazování masa ve studené vodě

Zkušení pracovníci v oboru potravinářství doporučují maso rozmrazovat ve studené vodě. Je to způsob, který nejvíce omezuje růst bakterií. Jedná se také o poměrně rychlou metodu, jež si vyžádá asi jednu až tři hodiny. Záleží na velikosti balíčku masa. To by mělo být uzavřeno v nepropustném obalu, aby se k němu voda nedostala.

Proč není dobré rozmrazovat maso v ledničce

Když budete rozmrazovat maso v ledničce, zabere to hodně času. Například 2 kg hovězího masa potřebuje k rozmrazení v ledničce až jeden den. Pokud budete chtít vařit oběd v neděli, měli byste maso začít rozmrazovat už v pátek večer. Problémem bude, až se na povrchu masa začnou množit bakterie. Ty pak mohou kontaminovat ostatní potraviny, které jsou v ledničce uložené.

Riskantní je rozmrazovat maso při pokojové teplotě

Běžným způsobem rozmrazování masa je jeho ponechání při pokojové teplotě. Většinou maso večer vyndáme z mrazáku a na kuchyňské lince ho do rána necháme. I v tomto případě se bakterie mohou na mase začít tvořit. Pak je třeba, aby následovala poctivá tepelná úprava rozmrazeného masa.

Fotografie: Depositphotos

Rozmrazování v mikrovlnné troubě

Někdo k rozmrazováním masa využívá mikrovlnnou troubu. Není to špatný nápad až na to, že při této metodě se část masa při rozmrazování začíná vařit. Takto upravené maso je třeba ihned zpracovat, samozřejmě tepelně.

Zdroj: Goodhousekeeping, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]