Bolest na hrudi nemusí značit jen nebezpečí infarktu

Fotografie: Freepik

Bolest na hrudi asi vyděsí úplně každého. Všichni ji máme spojenou s infarktem nebo jiným vážným stavem, takže je zcela přirozené, že nás může vystrašit. Nejde však vůbec jen o infarkt. Bolest na hrudi může být také příznakem pneumonie nebo jiných onemocnění.

V prvé řadě lze každopádně doporučit kontaktovat lékaře, zvláště pokud již máte problémy se srdcem, nebo si nejste jisti, odkud tyto potíže pramení. Bolest na hrudi mohou nejčastěji způsobovat tyto zdravotní obtíže:

Pálení žáhy

Jedná se o zcela běžnou příčinu bolesti na hrudi. Pálení žáhy nebo obecně žaludeční problémy bývají nezřídka důvodem toho, že můžeme cítit pálení, tlak nebo i bolest v oblasti hrudníku.

Fotografie: Freepik

Pokud jsme byli diagnostikováni s onemocněním žaludku, gastritidou, problémy s pálením žáhy nebo potížemi s překyselením žaludku, můžete si být skoro jisti, že i tato bolest s tím bude souviset. Přesto se vyplatí alespoň telefonicky kontaktovat vašeho lékaře, popsat mu příznaky a případně řešit další postup.

Slinivka břišní

Zánět slinivky břišní, žlázy, která je umístěna těsně za žaludkem, může způsobit silnou bolest právě v oblasti horního břicha nebo hrudníku. Tato diagnóza vyžaduje včasnou léčbu, proto je dobré navštívit lékaře. Ten vám provede odborné vyšetření, které určí přesnou diagnózu a dle toho také navrhne vhodnou léčbu.

Záchvat paniky

I panický záchvat může vést k silné až dusivé bolesti na hrudi. Pokud máte sklon k úzkosti nebo vám byla diagnostikována například sociální fobie, pak jistě sami dobře víte, že bušení srdce, zpocené dlaně a celkové nepohodlí jsou běžnými příznaky, které vás upozorní na panickou ataku.

Fotografie: Freepik

Nezřídka se k nim může přidat právě pocit tlaku a bolesti na hrudi. V každém takovém případě je ale nutné mít od lékaře schválené postupy, jak se v takové situaci zachovat. Může pomoci hluboké dýchání, ale nezřídka je nezbytné vzít si i vhodné léky na uklidnění.

Žaludeční vřed

Mnoho lidí si myslí, že žaludek se nachází někde uprostřed břicha, ale pravdou je, že jej máme umístěný hned pod hrudníkem. Jeho bolest so tedy snadno můžeme pomýlit právě s bolestí na hrudi.

Právě žaludeční vředy patří k nemocem, které se projevují nepříjemnou bolestí, zejména pak přímo po jídle, kdy jsou vředy drážděny přijatou potravou. Vředy by se měly urgentně léčit, takže navštivte lékaře a nechte se odborně vyšetřit.

Kostochondritida

Jde o zánět chrupavky, která spojuje žebra na hrudní kosti. Tato bolest se asi nejčastěji podobá srdečnímu infarktu, jelikož ji můžete cítit skutečně lokalizovaně v oblasti srdce.

Většina případů kostochondritidy nemá žádný zjevný důvod, není tedy možné této nemoci předcházet preventivně. Pokud se ale projeví, je nutné ji léčit zejména kvůli bolestem, které způsobuje. Zcela vyléčit se nedá, ale stav chrupavky se dá významně zlepšit.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]