Rozdíly ve stravování mezi muži a ženami

Muži a ženy jsou rozdílní, to není žádná novinka, příroda to tak zařídila. A odlišnosti nejsou jen fyzického či mentálního charakteru. Máme jiný metabolismus, city, emoce, mozkovou činnost a dokonce se rozdílně stravujeme. Tedy možná ne hned na první pohled, ale při hlubším prozkoumání to tak skutečně je.

Ve výběru potravin existují rozdíly mezi pohlavími. Muži jedí více masa a chleba, zatímco ženy konzumují více ovoce, jogurtu a přednost dávají dietním nápojům. To však není vše. Ukázalo se, že ženy si nabírají menší sousta a jedí pomaleji, než muži. Jakoby si více jídlo vychutnávají a užívají. Rovněž se potvrdilo, že ženy mají větší přehled o konzumovaném jídle, než muži.

Jídlo pod lupou

Ženy nezajímají pouze kalorie, ale i složení daného jídla a případné zdravotní bonusy. Mnohé ženy mají dokonalý přehled o konzumovaném jídle a dokonce si vedou zápisky, co jedly. To se u mužů příliš nestává, výjimkou jsou sportovci. Ale bude-li řeč o lidech, kteří příliš nesportují, nestává se, že by muž měl tak dokonalý přehled o tom, co je kurkuma, jaké má zdravotní benefity, co je to vůbec černý kmín apod. Muže více zajímá velikost porce a chuť jídla.

Společnost muže a porce jídla

Výzkumy dále odhalily, že ženy, které jedí ve společnosti muže, snědí toho méně, než obvykle. Možná se ostýchají, chtějí vypadat více žensky, proto si také namísto steaku, který si vybral její partner, zvolí něco lehčího. Většinou salát, maso tam být může, ale rozhodně nejde o těžké a mastné jídlo.

Muži dávají přednost bifteku, pečenému masu, hamburgeru či nějaké uzenině. Ženy naopak upřednostňují sýry, saláty, polévky, těstoviny, ovoce, zeleninu a bílé maso či rybu. Jídlo, které neznají, patrně odmítnou.

Roli hraje i sebevědomí

Mnoho vědců, kteří tyto průzkumy provádějí má za to, že ženy jsou v jídle opatrnější proto, že i ty s normální tělesnou hmotností si myslí, že by mohly ještě něco málo zhubnout. Naproti tomu muži s lehkou nadváhou si myslí, že jejich váha je naprosto v pořádku a klidně si mohou dát větší porci. Muži zjevně lépe přijímají svá těla, než ženy. Nemají takové komplexy.

Nároky organismu

Rozdílný přístup ke stravování vyplývá také z odlišných nároků mužského a ženského organismu. Například pro muže je důležité červené maso, bez kterého nedokáže jejich organismus produkovat dostatek mužského pohlavního hormonu testosteronu. Možná i to je důvod, proč je na světě více vegetariánek než vegetariánů.

Ach ty tuky

Drtivá většina žen se vyhýbá uzeninám a některé by párek nedaly do úst. Zatímco pro muže jsou párky, klobásy a salámy učiněnou pochoutkou. Dámy totiž neustále debatují o hodném a zlém cholesterolu a tuk je sprosté slovo. Ačkoliv výzkumy prokázaly, že o hladinách cholesterolu nerozhoduje pouze složení potravy, ale i další faktory, včetně dědičné dispozice.

Fotografie: Stockland