Rizikové krevní sraženiny vás zaskočí, když to nejméně čekáte. Tyhle skryté příznaky podceňuje 96 % lidí

Fotografie: Depositphotos

Krevní sraženiny představují vážné zdravotní riziko, které může vést k závažným komplikacím, jako je plicní embolie nebo mrtvice. Rozpoznání varovných příznaků je klíčové.

Krevní sraženiny jsou tvorby pevných hmot ve střevním systému, které mohou být velmi nebezpečné, pokud nejsou včas rozpoznány a léčeny. Tyto sraženiny mohou vzniknout v jakékoliv části těla, často v žilách nohou (hluboká žilní trombóza) nebo v cévách plic (plicní embolie). Rozpoznání varovných příznaků krevních sraženin je zásadní pro rychlou reakci a minimalizaci rizika vážných komplikací. Zde je několik důležitých symptomů, na které byste měli být pozorní, říká doktorka E. Mimi Arquilla.

1. Bolest a otok v nohou

Pokud si všimnete náhlé bolesti, otoku nebo citlivosti v jedné noze, zejména v oblasti lýtkových svalů, může to být známka hluboké žilní trombózy. Noha může být teplá na dotek a kůže může být začervenalá.

2. Změny v barvě kůže

Kůže nad oblastí, kde se nachází krevní sraženina, může mít nezdravý sytě červený nebo modrý odstín. Toto je často spojováno s nedostatečným krevním oběhem.

3. Dušnost a rychlý srdeční tep

Pokud náhle začnete pociťovat dušnost a rychlý srdeční tep, může to být indikace plicní embolie. Krevní sraženina, která se uvolní z jedné části těla a cestuje do plic, může způsobit závažné problémy s dýcháním a krevním oběhem.

plicní edém
Fotografie: Freepik

4. Bolest na hrudi

Přetrvávající bolest na hrudi, zejména při hlubokém nádechu nebo kašli, může být dalším příznakem plicní embolie. Tento symptom by neměl být ignorován, zejména pokud není spojen s jinými známými příčinami bolesti na hrudi, jako je srdeční onemocnění.

Krevní sraženiny ohrožují tělesné funkce zevnitř. Mezi příznaky patří bolesti nohou a na hrudi

5. Neobvyklé krvácení

Náhlé a neobvyklé krvácení, jako jsou silné menstruační krvácení, krvácení z nosu nebo dásní, může signalizovat problémy s krevním srážením, které mohou být spojeny s krevními sraženinami.

6. Změny v chování

Náhle se měnící stav mysli, zmatenost nebo ztráta vědomí mohou být příznaky plicní embolie. Krevní sraženina, která ovlivní mozkový oběh, může způsobit vážné neurologické problémy.

7. Zvracení a průjem

I když tyto dva příznaky mohou být také příznakem chřipky, můžete zjistit, že tyto příznaky jsou často závažnější, pokud jde o krevní sraženinu. Pokud se tyto příznaky po několika dnech nezlepší, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Můžete mít v břiše krevní sraženinu, která může být nebezpečná, pokud se neléčí.

průjem, zácpa
Fotografie: Freepik

8. Chronické bolesti hlavy

Mnoho lidí trpí chronickými bolestmi hlavy. Ve skutečnosti mohou být natolik silné, že vás zneschopní a ztíží vám soustředění. Můžete také zjistit, že užívání léků bolest neodstraní. V takovém případě byste měli vyhledat lékařskou pomoc, protože to může znamenat krevní sraženinu v mozku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]