Krevní sraženina svůj výskyt prozradí pomocí jasných příznaků. Patří mezi ně i otoky a bolesti

Fotografie: Depositphotos

Krevní sraženiny se mohou objevit v různých částech těla. Pokud se nehýbou, nejsou životu nebezpečné, ale jakmile začnou putovat, je potřeba všímat si jasných příznaků.

Krevní sraženiny jsou důležité, aby člověk neztratil příliš mnoho krve. Pokud se říznete nebo škrábnete, krevní sraženina je vaše záchrana. Zastaví krvácení a časem se rozpadne. Někdy však mohou být krevní sraženiny zdraví, dokonce i životu nebezpečné. Je nezbytné, aby každý člověk znal příznaky krevních sraženin, jež mohou vést k vážným zdravotním stavům i ohrožení života, říká doktorka E. Mimi Arquilla.

Co je krevní sraženina?

Jak už bylo uvedeno, krevní sraženina je nahromaděná krev, která chrání před nadměrným krvácením a vykrvácením. Zpravidla se rozpustí, ale nemusí se tak stát vždy. Krevní sraženiny začínají být nebezpečné ve chvíli, kdy se objeví ve vašich cévách. Pokud zůstanou na svém místě, neublíží vám, ale nemůžete na to spoléhat. Nejčastěji postihují dolní končetiny, zvláště při dlouhodobém sezení nebo stání, odkud mohou putovat až do srdce, plic nebo mozku.

V takovém případě se jedná o život ohrožující stav, protože existuje riziko srdečního infarktu nebo mrtvice, jak zmiňuje WebMD. Je nezbytné, abyste neignorovali signály vašeho těla varující před možnými fatálními následky. Včasná lékařská pomoc je zásadní pro záchranu života.

Příznaky krevních sraženin

Projevy krevních sraženin závisí na místě jejich výskytu. Jinak se bude tvářit krevní sraženina v končetinách, jinak zase v srdci. Příznaky krevní sraženiny v horní nebo dolní končetině se nejčastěji projevují otokem, bolestí, teplem a zarudlým zbarvením. Pokud se objeví v srdci, dejte si pozor na bolest na hrudi, malátnost, dušnost, bolest v paži, krku, zádech nebo čelisti, nadměrné pocení, nevolnost a také zrychlený tep.

krevní buňka krvinky
Fotografie: Freepik

Krevní sraženina se může vyskytnout také v břiše, v takovém případě je potřeba zaměřit se na silnou bolest břicha, která je zpravidla nárazová – přichází a odchází –, nevolnost, zvracení, krvavou stolici, nadýmání a průjem, jak uvádí HealthLine. Pozor také na krevní sraženinu v mozku, jež přináší všechny příznaky mrtvice, tedy ochrnutí, ochabnutí svalů v obličeji, paži nebo noze, potíže s řečí, dezorientaci a problémy s viděním.

Křečové žíly zbytečně hyzdí vzhled nohou. Mezi účinné prvky pro jejich odstranění patří i pohyb nebo vláknina

V neposlední řadě můžete zaznamenat symptomy krevní sraženiny v plicích. Ta způsobuje náhlou dušnost, bolest na hrudi, zrychlený tep, dýchací potíže či vykašlávání krve. I v tomto případě platí, že prevence je vždy lepší než léčba. O tom, jak se vyhnout vzniku krevních sraženin jsme již psali na Zdravém Stravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]