Trombóza nemá šanci díky účinné prevenci. Pomůže i pitný režim a fyzická aktivita

Fotografie: Depositphotos

Trombóza je vážný zdravotní problém, který může snadno ohrozit vaše zdraví. Existují však snadné způsoby, jak zmírnit riziko jejího výskytu.

Hluboká žilní trombóza je vážný stav, během kterého dochází k tvorbě krevní sraženiny v hlubokém žilním systému uvnitř těla. Ta následně ucpává prostor a znemožňuje průchod krve obohacené kyslíkem do potřebných orgánů, čímž vážně ohrožuje celkové zdraví organismu. Pokud se chcete před problémem ochránit, měli byste se dle lékaře Darragha O’Carrolla zaměřit na zásady zdravého životního stylu, jako je zejména fyzická aktivita a pestrý jídelníček.

Udržujte si zdravou váhu

Nadváha a obezita mohou vést ke zvýšenému tlaku v břiše, což ovlivňuje nejen orgány, ale také cévy. V důsledku toho dochází ke zvýšení rizika vzniku krevních sraženin, a to kdekoli po těle. Pokud vás již nějakou dobu trápí nadbytečné kilogramy, raději se poraďte s výživovým poradcem, nebo se pokuste sestavit kvalitní jídelníček. Jak totiž potvrdilo již mnoho studií, je to právě strava, která má velký vliv na krevní oběh a vaši celkovou váhu.

Zaměřte se na fyzickou aktivitu

Pravidelné cvičení prospívá vašemu zdraví a kromě toho, že se budete cítit fit a získáte skvělou postavu, také minimalizujete riziko vzniku krevní sraženiny v oběhu. Nemusíte nutně běhat dlouhé trasy nebo dřít v posilovně, postačí vám alespoň 30 až 40 minut lehčí aktivity každý den, a to nejlépe v podobě procházky, plavání nebo jízdy na kole. Na Zdravém Stravování jsme také zmiňovali další benefity pravidelného pohybu, mezi něž patří zvýšení energie a pocitu štěstí.

Krevní oběh upozorňuje na své potíže. Mezi příznaky patří i studené ruce a otoky

Dbejte na dostatečný příjem tekutin

Dostatečný příjem tekutin je nezbytný pro chod celého organismu a má velký vliv i na průtok krve. To znamená, že pokud pijete málo, může to ovlivnit srážlivost krve a zvýšit riziko vzniku krevních sraženin. Pokud se chcete před případnými problémy ochránit, pokuste se každý den vypít alespoň dva až tři litry vody. Můžete si do ní přidávat i citronovou šťávu a mátu, což vám poskytne další zdravotní přínosy.

Sklenička s vodou, hydratace
Fotografie: Pexels

Pozor při dlouhém sezení

Pravděpodobně nejvyššímu riziku vzniku krevních sraženin jsou vystaveni lidé, kteří mají sedavé zaměstnání a každý den tráví dlouhé hodiny za počítačem. V takovém případě je podle serveru Healthline dobré začít se protahovat, což nastartuje váš metabolismus a podpoří průtok krve v končetinách. Nejlépe uděláte, když se budete věnovat alespoň malému pohybu každé dvě až tři hodiny.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]