Rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost horšího průběhu onemocnění Covid-19 a definují ohroženou skupinu obyvatel

Fotografie: Shutterstock

Proti onemocnění COVID-19 neexistuje zatím žádný lék ani vakcína. Vědci se snaží izolovat rizikové skupiny s touto nemocí. Také se domnívají, že pokud správně identifikují faktory, které zvyšují riziko nákazy nemoci, může to být užitečné při hledání potencionální léčby.

Proč je důležitá přesná identifikace rizikových skupin?

Vědci, kteří mají ve vedení Dominika Wolffa, který pracuje na lékařské univerzitě v Hannoveru, analyzovali několik desítek studií o nemoci COVID-19, které měli identifikovat faktory se zvýšeným rizikem vzniku smrtelných nebo závažných onemocnění. V přehledu byli zaregistrovány jen ty případy, kdy byl pacient pozitivní na COVID-19. Tyto faktory byly navíc ve studii rozděleny na další, související s:

  • Životním stylem
  • Demografickými podmínkami
  • Komorbiditami

Tato přesná identifikace umožňuje vědcům poskytnout lepší ochranu před infekcí. Navíc může pozitivně přispět k výzkumu patofyziologických procesu nemoci COVID-19, díky kterému budou moci vědci vyvinout další léčebné strategie.

Mezi faktory, které zvyšují možnost nákazy nemocí COVID-19, je například kouření nebo obezita. Na průběh infekce má dopad také delší čekací doba pro přijetí do nemocnice.

Starší lidé, nebo ženy po menopauze jsou více ohroženi závažnými příznaky nemoci COVID-19. Některé studie dokonce uvádějí, že jsou nejohroženější skupinou lidé nad 65 let věku.

Jaké faktory zvyšují riziko úmrtí na COVID-19

Mezi komorbidity, které mohou zvýšit riziko úmrtí na tuto infekci, patří:

  • Hypertenze
  • Cukrovka
  • Kardiovaskulární onemocnění

Méně nebezpečné jsou pak cerebrovaskulární onemocnění, chronická plicní nemoc, chronické onemocnění ledvin nebo tuberkulóza.

Na průběh onemocnění COVID-19 má také velký vliv selhání orgánů, špatná funkce imunitního systému, akutní poškození jater, zápal plic a mnoho dalších. Nejčastějšími faktory, který zvyšují úmrtí v souvislosti s nemocí COVID-19, jsou stáří a mužské pohlaví.

Důležitou roli ale hrají také onemocnění, které má pacient současně s touto infekcí. Hypertenze, cukrovka a srdeční choroby jsou onemocnění, která se nejčastěji vyskytují v odborných studiích. Ovlivněna jsou také kardiovaskulární onemocnění, poškození jater a onemocnění ledvin.

Samo onemocnění COVID-19 je faktorem, který může zvýšit pravděpodobnost úmrtí, pokud je vám více jak 65 let, máte problémy se srdcem, špatně dýcháte nebo máte potíže s ledvinami či játry.

Proti této infekci se můžete bránit jedině nošením ochrany úst a nosy, častým mytím rukou dezinfekcí, a nepřibližovat se k velkým skupinám lidí. Pomoci mohou také doplňky stravy, které mají více vitamínu C a D, které prospívají imunitnímu systému a mohou tak zmírnit příznaky nebo průběh nákazy COVID-19.

Pokud již máte v okolí někoho, kdo jeví příznaky nakažení nebo si sami myslíte, že jste nakaženi, neprodleně tuto skutečnost nahlaste svému lékaři, který již bude vědět, jak nadále postupovat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]