Nenápadný zabiják jménem cukrovka. Určité příznaky mohou naznačovat, že trápí i vás

Fotografie: Pixabay

Cukrovka patří k jedněm z nejčastějších civilizačních chorob. Přichází často zcela nečekaně a nepozorovaně a řada lidí vůbec netuší, že jí trpí, dokud jim lékař neprovede potřebné testy. Přitom tato nemoc dokáže být velmi zákeřná a pokud není dobře léčena může člověku způsobit skutečně vážné potíže. Snad už ani nemusíme připomínat, že cukrovka není spojena jen s nadměrnou konzumací sladkého.

Víme, že cukrovka II. typu hodně souvisí s životním stylem a stravováním. Oproti tomu cukrovka I. typu bývá vrozená, a to, co jíte či nejíte, na ni nemá velký vliv. Právě proto, že se cukrovka rozvíjí jen velmi nenápadně, je dobré znát několik základních příznaků, které by vás včas mohly odeslat k lékaři.

Zbarvení kůže

Cukrovka se může projevit tmavým zabarvení na zadní straně krku. Tomuto jevu se odborně říká akantóza a značí inzulinovou rezistenci. To znamená, že vaše tělo ztrácí citlivost na hormon, kterým tělo reguluje obsah glukózy v krvi. Tmavé zbarvení kůže se někdy může objevit i na jiných částech těla, zejména na kloubech prstů nebo nohou.

Únava a ospalost

Běžným příznakem cukrovky je také zvýšená únava a potřeba spánku. Není výjimkou, že lidé trpící cukrovkou potřebují spát i přes den, a i po vydatném nočním odpočinku bývají unavení a bez energie. Je to proto, že tělo nedokáže dobře zpracovávat glukózu a chybí mu nutná energie.

Infekce močových cest a pohlavních orgánů

Pokud často trpíte infekcí močových cest nebo pohlavních orgánů, nemusí být na vině špatná hygiena či prochladnutí, ale spíše cukrovka. Pokud se vám tedy záněty opakovaně vrací a vy netušíte proč, je na místě nechat si udělat krevní testy, které by mohly příčinu odhalit.

Žízeň a časté močení

Prvním závažnějším projevem je neobvyklá a nadměrná žízeň. Dodržovat pitný režim je samozřejmě nutné, ale pokud máte pocit žízně prakticky neustále a nedaří se vám ji ukojit žádným nápojem rozhodně to není v pořádku. Je pak samozřejmě jasné, že kvůli častému pití budete chodit častěji také na toaletu. Pokud je na vině cukrovka, může vysoká hladina cukru v krvi zvyšovat i celkové množství moči.

Rozmazané vidění

Vysoká nebo naopak nízká hladina cukru v krvi má negativní vliv na vaše vidění. Můžete zaznamenat, že vidíte rozmazaně, častěji vás oči bolí nebo jsou unavené. Podobně varovným signálem výskytu cukrovky může být i tzv. syndrom suchého oka.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]