Vyléčením z covidu mohou problémy teprve začít. Postcovidový syndrom pronásleduje stále více lidí

Fotografie: Unsplash

Objevil se v našich životech nenadále a už si vez něj bohužel ani jeden den neumíme představit. Navždy změnil svět a víme, že už nic nebude, jako předtím.

Ano, řeč je o onemocnění, jehož označení zná už každý člověk na planetě Zemi, COVID-19. V následujícím článku si můžete přečíst, jaké jsou nejčastěji zaznamenané problémy po prodělání této nemoci. Popsal je lékař Joseph Vinetz.

Jaké jsou problémy po skončení nemoci

Dr. Sandra Alexiu, lékařka a předsedkyně Sdružení rodinných lékařů Bukurešť-Ilfov, upozornila, že tyto zdravotní problémy závisí na každém jednotlivém pacientovi a nelze je zobecnit. Závažnější problémy se vyskytují u pacientů, u nichž po prodělání nemoci COVID-19 zůstávají poškozené plíce a kteří potřebují pečlivější sledování a více kontrol. Jaké jsou ale nejčastější zdravotní problémy po léčbě COVID-19?

Fotografie: Freepik

1. Hypertenze a diabetes

Existují lidé, u kterých se po prodělání nemoci diabetes rozvine v důsledku toho, že již předtím trpěli na inzulinovou rezistenci nebo proto, že měli latentní cukrovku a ta nebyla objevena nebo léčena. Lékařka dodala, že takové problémy se mohou u pacientů objevit také až několik měsíců po vyléčení z COVID-19. Stejně tak je tomu o problémů s vysokým tlakem. Bylo prokázáno, že se tento stav objevil rovněž u pacientů, kteří v minulosti hypertenzí netrpěli.

2. Poruchy chuti a čichu

V případě poruch chuti a čichu přetrvávají a mění se v průběhu času. „Potřebujete reedukaci, ne vždy se to podaří, chronická rýma se aktivuje a lidé dále zůstávají s problémy, s poškozenými horními cestami dýchacími,“ řekla doktorka Sandra Alexiu. Současně také lékařka uvedla, že po vyléčení přípravkem COVID-19 by měly být zkontrolovány také poruchy srážlivosti krve a zda se nevyskytují trombotické jevy.

Fotografie: Freepik

Nejčastější příznaky postcovidového syndromu

V souvislosti s onemocněním COVID-19 se u mnoha lidí, kteří toto onemocnění prodělali, lékaři setkávají také s tzv. postcovidovým syndromem. Jedná se o soubor různorodých příznaků, které mohou postihnout prakticky celé tělo. Jedná se o následující potíže:

  • Bolesti zad a hrudníku
  • Kašel, dušnost a zadýchávání
  • Zvýšená únava a slabost
  • Bolesti hlavy
  • Nespavost
  • Poruchy soustředění, zapomnětlivost
  • Úzkost a deprese
  • Zažívací obtíže (průjem, zácpa, nedostatečné trávení, nechutenství)
  • Padání vlasů a kožní změny
Fotografie: Freepik

Potřeba krevních testů po zotavení z léčby

Jakmile se pacient dostane z izolace, měla by být provedena řada testů a vyšetření. Dr. Sandra Alexiuová vysvětlila, že jakmile se dostane z karantény, měly by být provedeny krevní testy, tj. glykosylovaný hemoglobin, které ukazují, zda se jedná o latentní poškození, dále krevní obraz, vyšetření tlaku, jaterní testy, vyšetření moči.

Fotografie: Freepik

Kontrola u kardiologa není nutná, pokud nebyly zjištěny žádné příznaky a pacienti neměli tachykardii. U pacientů, u nichž došlo v průběhu onemocnění k poškození plic, se doporučuje provést plicní exploraci. Takoví pacienti jsou posílání k plicnímu lékaři, aby zkontroloval stupeň difuze kyslíku až do plicních kapilár, protože i když jsou zdánlivě v pořádku, je vidět, že plíce nepracují příliš dobře, a pak je třeba předem vědět, co dělat s obnovou dýchání.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]