Za svou lenost mnohdy nemůžete. Možná trpíte únavovým syndromem

Fotografie: Pixabay

Jste pořád unavení, bez energie, do ničeho se vám nechce a rodina i známí vás podezřívají z toho, že se u vás projevuje lenost? Tímto předsudkem bohužel trpí řada lidí, pro které není únava jen pocitem, ale skutečnou nemocí, která jim může dost komplikovat život.

Řeč je o chronickém únavovém syndromu, což je onemocnění, kterým trpí většinou dospělé osoby středního věku, častěji pak ženy.

Nemocného postihuje těžká únava a tělesné a duševní vyčerpání. Chybí mu energie na jakékoliv běžné činnosti, trápí jej ale také bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy, špatný spánek, problémy se soustředěním nebo i poruchy paměti.

Pokud jsou tyto stavy pro vás běžným denním chlebem, je rozhodně na místě zamyslet se, zda není potřeba zajít k lékaři a pohovořit si i o tomto syndromu. O chronickém únavový syndrom většinou jde, pokud se tyto příznaky vyskytují kumulativně, a to po dobu alespoň půl roku.

Může to být i něco jiného?

Krátkodobá nebo dlouhodobá únava může být příznakem velkého počtu nemocí. Typickým příkladem je snížená funkce štítné žlázy, infekční mononukleóza, poruchy příjmu potravy, nádorové choroby, autoimunitní nemoci i jakýkoliv nedostatek spánku. Hledat prvotní příčinu únavy je tedy zcela klíčové a pacient by před návštěvou lékaře měl dobře zmapovat své pocity a časovou osu svých obtíží.

Jak onemocnění vzniká?

Původ onemocnění není zcela známý a léčba je poměrně složitá. První radou bývá vždy zvolnění a snížení aktivit a celkové zpomalení životního stylu. Ne vždy to ale pomůže a často ani není co zvolňovat. Lidé, kteří únavovým syndromem trpí, jsou často natolik vyčerpaní, že stejně kromě nejnutnějších aktivit nic jiného nedělají. Nezřídka se doporučuje také nasazení antidepresiv, protože toto onemocnění silně souvisí i s psychikou.

Léčba

Doporučují se i další režimová opatření, která souvisí spíše s celkovým zdravým životním stylem:

  • Dostatek spánku – doporučuje se pravidelně dodržovat 7-9 hodin spánku a nastavit si pevnou spánkovou rutinu.
  • Vodní procedury – po ránu se doporučuje ranní studená sprcha, která má pomoci rozproudit krev a nastartovat metabolismus.
  • Ranní rozcvička – jóga nebo jiné protažení může pomoci cítit se po ránu lépe – a to i po psychické stránce.
  • Stop špatným návykům – nemocní lidé by rozhodně neměli kouřit a konzumace alkoholu se také nedoporučuje, a to ani v malé míře.
  • Strava bohatá na vitamíny – je nutné stravovat se pestře a také doplnit nutné vitamíny a minerály. Jde zejména o hořčík a vitamín B6.

Je také dobré celkově se vyhýbat zátěžovým situacím, což funguje i jako prevence proti nemoci. Je totiž prokázáno, že syndrom často spouští například běžné chřipkové onemocnění. Typickými spouštěči bývá také období výrazné fyzické zátěže nebo emočního stresu. Je tedy mimořádně důležité pečovat o své zdraví dlouhodobě a pravidelně.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]