Riziko vzniku infarktu je možné snížit až o 80 %. Stačí se zaměřit na 5 jednoduchých věcí

Fotografie: Depositphotos

Na kardiovaskulární onemocnění v naší zemi každoročně umírá přibližně 51 000 lidí, což představuje nejvyšší procento všech úmrtí.

Infarkt myokardu je jedním z hlavních viníků. Jeho přítomnost mohou signalizovat charakteristické příznaky, jako je svírání na hrudi, potíže s dýcháním, pocení, bolest vystřelující do paže a krku, ale může se vyskytnout i v bezpříznakové formě, jako tichý infarkt, říká lékařka Debra Sullivan. Ačkoliv se celkově v posledních letech počet pacientů s infarktem snižuje, nemoci srdce sice stále patří v Česku k nejčastějším příčinám úmrtí, i tento ukazatel se ale v posledních letech lepší.

Co je to vlastně infarkt?

K srdečnímu infarktu dochází při ucpání jedné nebo více věnčitých tepen. Koronární tepna se může v průběhu let zužovat v důsledku hromadění různých látek, včetně cholesterolu. Tento stav, nazývaný ischemická choroba srdeční, je příčinou většiny srdečních infarktů.

Další příčinou infarktu je křeč věnčité tepny, která uzavře průtok krve do části srdečního svalu. Kouření a užívání drog, například kokainu, může způsobit život ohrožující křeče. Pokud budeme dodržovat těchto 5 jednoduchých kroků, mohli bychom snížit počet infarktů až o 80 %.

Zdravěji se stravujme

Vytvoření správného jídelníčku může být jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, abyste se vyhnuli infarktu. Konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny, nízkým obsahem transmastných kyselin a dostatečným množstvím živin, jako jsou vitamíny a minerály, může vašemu tělu pomoci udržet kardiovaskulární systém zdravý.

Fotografie: Freepik

Strava bohatá na ovoce a zeleninu, libové bílkoviny, zdravé tuky pocházející z ořechů, semínek a avokáda a nízký obsah zpracovaných potravin vám pomůže prožít dlouhý život bez komplikací.

Snižme spotřebu alkoholu

Bylo potvrzeno, že ti, kteří omezí příjem alkoholu na 10-30 gramů denně, mají mnohem lepší zdraví srdce. Nadměrné množství alkoholu může zvýšit krevní tlak a triglyceridy a nezapomínáme ani na to, že obsahuje hodně kalorií, což může způsobit přibývání na váze.

Přestaňme s kouřením

Kouření cigaret může mít skutečně negativní účinky na zdraví srdce. Přispívá totiž ke vzniku ischemické choroby srdeční, plicního srdečního syndromu, hypertenze a aterosklerózy, která vede k infarktu. Chcete-li chránit své srdce, přestaňte kouřit cigarety co nejdříve! Pokud to nedokážete, použijte prostředky, které vám pomohou s tímto nepříjemným zlozvykem skoncovat.

Redukujme břišní tuk

Tuk v oblasti břicha je významným rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění. Ukazuje na silné viscerální ztučnění, které bohužel ovlivňuje kardiovaskulární zdraví. Nejdůležitější je v tomto případě zbavit se tuku z vnitřních orgánů. Změňte svůj jídelníček, snažte se jíst nezpracované, přírodní produkty a potraviny bohaté na bílkoviny a zeleninu. A nezapomeňte cvičit!

Pravidelně se hýbejme

Jedním ze způsobů, jak si udržet zdravé srdce, je zařadit do svého denního režimu fyzickou aktivitu. Každý by se měl věnovat aerobnímu cvičení střední intenzity po dobu alespoň 2 hodin týdně nebo intenzivnímu aerobnímu cvičení po dobu 1 hodiny a 15 minut týdně. Jedná se o cvičení, při kterém srdce bije rychleji a při kterém spotřebováváte více kyslíku než obvykle, což zlepšuje kondici a vytrvalost. Čím aktivnější budete, tím větší prospěch z toho budete mít!

Zdroj: Healthline, FNUSA