Než infarkt udeří plnou silou, tělo vás varuje. První signály se objevují až 30 dní před samotnou příhodou

Fotografie: Depositphotos

Infarkt myokardu je závažným onemocněním, kdy dochází k náhlému přerušení zásobování srdce krví. Vyžaduje rychlý lékařský zásah a odvoz do nemocnice.

Vlivem civilizačních nemocí, jako je například ateroskleróza, dochází k ukládání tukových plátů na stěnách cév. Ty se stávají méně pružné, což může vést ke vzniku srdeční mrtvice, během níž se náhle přeruší tok krve do srdce. A to buď ucpáním srdeční tepny, nebo krevní sraženinou. Ještě před tím, než infarkt udeří v plné síle, ohlašuje se určitými signály nějakou dobu předem. Je dobré si jich všímat a včas zasáhnout, radí lékařka Payal Kohli.

Velká únava

Časným signálem, že se schyluje k infarktu, je velký pokles energie, a to zejména u žen. Je zajímavé, že u mužů se tento příznak prakticky nevyskytuje. Únava je spojená se zvýšenou fyzickou a duševní aktivitou, dochází k ní převážně na konci dne.

Porucha trávení

Před infarktem může nějakou dobu docházet k poruchám trávení. Člověka bolí v nadbřišku, pociťuje nevolnost při prázdném žaludku, objevuje se nadýmání. Tyto příznaky si člověk obvykle s blížícím se srdečním záchvatem nespojuje. Uvědomí si to většinou až zpětně.

Fotografie: Pixabay

Porucha spánku

Infarktu myokardu může předcházet porucha spánku, nespavost, noční buzení a pocity strachu a roztržitosti. Příznaky jsou typičtější pro ženy než pro muže. Často se však tyto symptomy přisuzují zvýšenému stresu a úzkostem a starostem, které člověka trápí.

Dušnost

Pocity nedostatku kyslíku a dušnost se objevují i několik měsíců před infarktem. Potíže s dýcháním jsou spojené se závratěmi a zmateností. Vyplatí se tyto zdravotní problémy konzultovat se svým praktickým lékařem. Ten obvykle nařídí některá speciální vyšetření.

Řidnutí vlasů

Je zajímavé, že se záchvatem srdeční mrtvice souvisí i zvýšené padání vlasů. Je to více typické pro muže, ale může se objevit i u žen. Málokoho napadne, že vypadávání vlasů může být příznakem blížícího se infarktu myokardu.

Zrychlený a nepravidelný srdeční tep

Předzvěstí infarktu bývá tachykardie, tedy zvýšený srdeční tep. Při ateroskleróze a jiných srdečních nemocech se často objevuje po cvičení. Objevit se může i arytmie, nepravidelný srdeční tep. Většinou netrvají déle než 1 až 2 minuty. Pokud trvají déle, přidávají se závratě a pocity těžké slabosti.

Fotografie: Pixabay

Zvýšené pocení

S časnými příznaky srdečního záchvatu je spojeno zvýšené pocení ve dne i v noci. Může být zaměněno za příznak menopauzy u žen. Vyskytuje se ale i u mužů. Pot se objevuje bez ohledu na fyzickou aktivitu. Pokud se tento příznak objeví, není na škodu to konzultovat s praktickým lékařem.

Bolest na hrudi

Dalším příznakem, který varuje před vznikem infarktu, je bolest na hrudi. Je častější u mužů. Více se objevuje na levé straně, vystřeluje do dolní čelisti, krku, ramen a břicha. Může být trvalá i dočasná. Někdy je však tato bolest zaměněna za problémy ze zády a s páteří obecně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]