Revmatoidní artritida značně komplikuje každodenní život. Upozorňuje na sebe i zarudnutím a otoky

Fotografie: Depositphotos

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby a může mít výrazný vliv na kvalitu života postižených jedinců.

Pro mnohé z nás je každý nový den dar. Vstáváme, plníme své povinnosti a pohybujeme se bez přemýšlení o tom, jak si můžeme volně užívat života. Pro osoby trpící revmatoidní artritidou to však může být jiné. Každé ráno může být výzvou a každý krok může být zatížen bolestí a omezením, říká doktorka Stella Bard.

Co je to revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je chronický zánětlivý stav, který ovlivňuje klouby a může mít zásadní dopad na každodenní život postižených. Jaké jsou příznaky revmatoidní artritidy, jak je rozpoznat a co můžete udělat pro zlepšení kvality života, i když se vypořádáváte s touto náročnou nemocí? Vaše zdraví a pohoda jsou cennými dary a porozumění této chorobě může být prvním krokem k léčbě a úlevě. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky trpí revmatoidní artritidou až 90 tisíc obyvatel České republiky, jak uvádí webový portál iRozhlas.

Příznaky revmatoidní artritidy

V počáteční fázi revmatoidní artritidy (RA) nemusí příznaky vždy zahrnovat klouby, které by byly otékající a zarudlé. Často se projevuje nenápadnými indikátory, které naznačují, že něco není v pořádku. V této rané fázi může dojít k citlivosti a bolestem v různých částech těla.

Kromě toho může nárůst únavy představovat znamení, že tělo se snaží zvládat zánět. Někdy se objeví slabost v místech, kde jste ji dříve nepociťovali, a celkově se můžete cítit špatně nebo vysíleně, uvádí lékařka Stella Bard pro web Healthline.

Raynaudův syndrom bývá pro svou nenápadnost chybně ignorován. Mezi hlavní příznaky patří i studené ruce

revma bolest
Fotografie: Freepik

Později, když je zánět aktivní po několik týdnů nebo měsíců, budou příznaky výraznější. Klouby začnou otékat, zarudnou a stanou se teplými na dotek. Revmatoidní artritida postihuje výstelku kloubů, což vede k tomu, že se stávají citlivými na dotek. Mohou také otékat. Současně boj s chronickým zánětem vyčerpává tělo, což má za následek výraznou únavu a vyčerpání i při běžných aktivitách, které jste zvládali s lehkostí, o čemž jsme vás již v minulosti informovali na našem webu ZdravéStravování.

Ranní ztuhlost, trvající déle než 30 minut po probuzení, bývá běžným příznakem. Občas se k ní přidává nepříjemný pocit „nemám se dobře, ale nevím proč”, a dokonce i deprese. V průběhu dne můžete pociťovat celkovou bolest a ztuhlost kloubů, obzvláště po období nečinnosti. Postižené klouby jsou často na obou stranách těla. Pokud máte výše uvedené příznaky, měli byste se na ně zaměřit, protože časná léčba může výrazně zlepšit vaši kvalitu života.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]