Revmatoidní artritida: Nevyznačuje se pouze bolestí a ztuhlostí kloubů. Ostatní příznaky lidé často ignorují

Fotografie: Depositphotos

Revmatoidní artritida se často projevuje silnou bolestí v kloubech. Než se však dostaví, vyznačuje se ještě dalšími, časnými příznaky spojenými s tímto zánětlivým onemocněním.

Hlavními příznaky revmatoidní artritidy jsou bolest a ztuhlost kloubů. Než se však tyto symptomy projeví, může pacient vykazovat některé časné známky související s tím, jak se dotyčný pacient celkově cítí, zatímco jiné jsou specifické pro klouby. Příznaky, které postihují klouby, pravděpodobněji naznačují revmatoidní artritidu, zejména pokud zaútočí na více než jeden kloub nebo obě strany těla. Mezi časné varovné příznaky revmatoidní artritidy patří následující potíže. Více prozradila lékařka Nancy Carteron.

Únava a ztráta energie

Před příchodem dalších příznaků se člověk s revmatoidní artritidou může cítit extrémně unavený a může postrádat energii. Může také zaznamenat náznaky deprese. Pocit únavy může ovlivnit:

  • denní činnosti,
  • vztahy,
  • sexuální náladu,
  • produktivitu v práci.

Pocit únavy může být způsoben reakcí těla na zánět kloubů.

Zvýšená teplota nebo horečka

Zánět spojený s revmatoidní artritidou může způsobit, že se pacienti necítí dobře a mají horečku. Mohou mít mírně zvýšenou teplotu, což je raný příznak, který někdy doprovází únavu. Může předcházet jakýmkoli znatelným společným symptomům.

Hubnutí bez zjevného důvodu

Dalším příznakem je nevysvětlitelná ztráta tělesné hmotnosti, což je pravděpodobně nepřímý účinek zánětu revmatoidní artritidy. Když někdo pociťuje horečku a únavu, opustila ho chuť k jídlu, může v důsledku toho začít hubnout, aniž by se o to sám snažil. To může být nebezpečné především pro jedince s už tak nízkou tělesnou hmotností.

Ztuhlé a špatně pohyblivé klouby

Dalším časným příznakem revmatoidní artritidy je ztuhlost kloubů. Ztuhlost se může objevit v jednom nebo dvou malých kloubech, často v prstech. Může přijít později, ale může trvat několik dní. Kromě ztuhlosti postihující konkrétní klouby může být časným příznakem revmatoidní artritidy obecný pocit ztuhlosti celého těla.

Fotografie: Pexels

Zvýšená citlivost v kloubech

Revmatoidní artritida se také projevuje zvýšenou citlivostí v kloubech. Ta postihuje ruce i nohy a je považována za typický časný příznak revmatoidní artritidy. Na rukou může být kloub ve středu a na kořeni prstů citlivější při tlaku nebo během pohybu. Na nohou mohou být postiženy i klouby na chodidlech. Tato bolest může způsobit, že pacienti budou chodit po patách nebo budou při chůzi zvedat prsty u nohou.

Silná bolest kloubů

Revmatoidní artritida se projevuje bolestmi kloubů v prstech, zápěstích a chodidlech. Zánět zesiluje vnitřní výstelku kloubu a také způsobuje tvorbu synoviální tekutiny. Oba tyto faktory vyvíjejí tlak na pouzdro obklopující kloub a dráždí nervová zakončení, která obsahuje, což způsobuje bolest.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]