9 běžných potravin, kterým se raději vyhýbejte, pokud vás trápí problémy s klouby

Fotografie: Freepik

Klouby přirozeně v průběhu života či v důsledku různých úrazů ztrácí svou pružnost a odolnost. Těchto 9 potravin proces pouze urychlí. Zvláště pokud trpíte artritidou vyznačující se bolestí kloubů, přibližuje lékařka Katherine Marengo.

Ve starším věku jsou problémy s klouby velice časté. Lidi si pak stěžují na záda, kolena nebo kyčle. Strava může hodně ovlivnit chod našeho organismu a je jen na nás, zda bude její vliv pozitivní, či negativní. Správně sestavený jídelníček je k předcházení i léčbě problémů s klouby naprosto stěžejní. Vyloučením určitých jídel můžete tělu snadno ulevit. Těmto 9 potravinám se tedy raději vyhněte.

Nepřehánějte to s tučným masem

Maso je v určitém množství zdravé. Avšak nic se nemá přehánět. A když už, raději si dejte dietní kuřecí nebo zkrátka méně tučné maso. Vepřové, hovězí a kachní bohužel obsahují kyselinu arachidonovou. Při jejím vstřebávání se štěpí na oxidované deriváty mastných kyselin. Ty mohou při artritidě a dalších onemocněních způsobit větší zánětlivost.

Fotografie: Freepik

Pozor na mléko a výrobky z něj

Mléko je jeden z důležitých zdrojů základních živin, a to především vápníku a vitamínu D. Ty jsou naprosto nezbytné pro zdravé kosti a správnou tvorbu dřeně. Avšak artritidě příliš nezabraňují, ba naopak. Proto se raději zeptejte svého lékaře, zda je můžete konzumovat, a pokud ano, tak v jakém množství.

Lepek vyskytující se v mouce

Lepek je látka nacházející se ve všech pšeničných, žitných a ječmenných výrobcích, jako je většina pečiva. Raději se jim vyhněte, jelikož mohou mít neblahé účinky. Stát se totiž mohou i jedním z faktorů, který zapříčiní vyšší zánětlivost. Podle určitých studií se stav pacientů po jeho vysazení zlepšil.

Fotografie: Freepik

Mírněte se se slazením, sacharidy odřízněte

Pro naše tělo nejsou rafinované cukry obecně příliš zdravé. Hlavně ten bílý může způsobovat spoustu nepříjemností, mezi než patří problémy s cévami, a to jak s tokem kyslíku, tak i živin po těle a do kloubů. Mnohem přínosnější pro nás jsou cukry obsažené například v ovoci.

Vyvarujte se lilkům a jeho příbuzným

Také solanin, který obsahují lilky, papriky, rajčata a brambory, může negativně přispět k artritidě. Ve velkém množství má tendenci ovlivňovat nervový systém, což může zapříčinit až bolesti hlavy a kloubů. Pokud na tento alkaloid máte sníženou toleranci, potraviny s ním už rozhodně nekonzumujte.

Fotografie: Freepik

Už žádná mastná a smažená jídla

Jednou za čas vám mastnější a tučnější jídlo rozhodně neuškodí. Pokud je však budete jíst na denní bázi, mohou se vyskytnout různé problémy. A to nejen u pacientů s artritidou, mohou totiž přinést i nepříjemnosti se srdcem, cévami a dalšími důležitými orgány.

Silná každodenní káva a čaj

Na místě je také snížit přísun kofeinu. Může totiž způsobovat nadměrné vyplavování vápníku z kostí, což má za následek nežádoucí poničení kostní dřeně i kloubů. Silná káva s mlékem by rozhodně neměla být na každodenním jídelníčku pacienta s artritidou.

Fotografie: Unsplash

Soli pouze umírněné množství

Konzumace soli je opět naprosto nezbytná pro naše tělo, avšak pouze ve správném množství. Příliš mnoho soli způsobuje nesčetně problémů v orgánech, kloubech a i dalších tkáních. V důsledku velkého množství soli totiž tělo zadržuje tekutiny a nevyplaví všechny škodlivé látky ven.

Nejde opomenout ani alkoholické nápoje

Častá konzumace alkoholu má opět mnohé negativní účinky. Nejenže se bije s léky, které se vám snaží pomoci, ale navíc tělu může i hodně škodit. Zvyšuje totiž zánětlivost, riziko otoků, vyplavuje důležitý draslík, a může dokonce ztenčit chrupavku. Nemluvě o účincích na játra a další orgány.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]