Nejznámější mýty, které jsou spojené s artritidou a lidé díky nim zbytečně trpí

Fotografie: Getty Images

Pokud vás bolí klouby, rozhodně nejste sami. Podle studií totiž některou z forem artritidy trpí téměř jedno procento světové populace. A nyní si můžete přečíst proč.

Přestože problémy spojené s klouby trápí téměř jedno procento světové populace, jsou stále obestřeny mnoha mýty. Podívejte se na vědecké vyvrácení těch nejznámějších a vyřešte to, co trápí vás nebo vaše příbuzné dříve, než bude opravdu pozdě. Mnoho lidí si totiž mylně myslí, že se některým formám artritidy nemohou nijak ubránit, což není tak úplně pravda, říká lékařka Catherine Carver.

Je pravda, že artritidu není možné vyléčit?

Nad touto otázkou je třeba se pozastavit a říct, že existuje okolo dvou set druhů artritidy. To znamená, že nelze házet veškeré varianty do jednoho pytle. Některé formy této nemoci, jako je krystaloidní a dnavá artritida, se dají podle vědeckých výzkumů léčit o dost lépe než například autoimunitní artritida, při níž pacient potřebuje specifickou léčbu. Proto by měl každý, kdo má přetrvávající kloubní potíže, navštívit odborného lékaře nebo revmatologa, aby nejprve správně určil, kterou formou nemoci trpíte.

Fotografie: Freepik

Trpí artritidou pouze starší lidé?

Nejčastější formou artritidy je osteoartróza, kterou způsobuje postupné poškozování kloubů, a lidé si myslí, že se vyskytuje pouze u lidí starších šedesáti let. V důsledku přibývání na váze, sedavého životního stylu a častých sportovních úrazů se však stále častěji vyskytuje i u mladších jedinců.

Revmatoidní artritida, jež je nejčastější formou zánětlivé artritidy, se mimo jiné běžně vyskytuje u lidí ve věku 35 až 55 let a může nastat i u dětí. Celkově se odhaduje, že u všech forem artritidy jsou dohromady dvě třetiny pacientů mladší 65 let.

Fotografie: Pixabay

Má strava vliv na výskyt artritidy?

Strava může hrát roli při vzniku některých forem artritidy pouze v případě, kdy je člověk obézní nebo trpí nadváhou. Naopak bylo opakovaně prokázáno, že středomořská strava, například tradiční řecká strava, může chránit před neautoimunitními formami artritidy, jako je osteoartritida, dna atd. Středomořská strava je totiž zvláště prospěšná na omega-3 mastné kyseliny, olivový olej, zeleninu a střídmou konzumaci živočišných bílkovin. Neexistuje však žádný vědecký důkaz o tom, že by strava měla na artritidu nějaký vliv.

Fotografie: Freepik

Může být příčinou artritidy „praskání“ kloubů na prstech?

Ne. Neexistuje žádný vědecký důkaz, který by potvrzoval, že u toho, kdo má ve zvyku „praskat“ si prsty nebo je svírat a natahovat, je výskyt artritidy pravděpodobnější. Výsledky některých vědeckých studií však ukazují, že toto onemocnění může být spojené s poraněním vazů nebo šlach v určitých oblastech. Pokud si tedy rádi křupete vaše prsty, nemusíte se obávat, že si tím poškodíte klouby.

Fotografie: Freepik

Je při artritidě nutná imobilita?

Opět jedno veliké ne. Nejenže nehybnost není potřebná, ale naopak zhoršuje stav kloubů. Každý, kdo trpí artritidou, by měl nejméně třikrát do týdne cvičit, ale tak, aby se jeho stav případně nezhoršoval. Obecně lze říci, že nejlepšími cviky jsou plavání, vodní aerobik a chůze po rovném povrchu. Pokud by totiž člověk zůstal bez jakéhokoliv pohybu, klouby by zeslábly a artritida by naopak zesílila.

Zdroj: MedicalNewsToday