Řešení bolavých pat za pomoci efektivních přírodních metod

Bolí vás každý krok tak, jako bystě šlapali na zem plnou hřebíků? Přesně takový pocit zažívají lidé, kteří mají špatné paty a trpí tzv. patní ostruhou. Jde o kostní výrůstek, který se objevuje většinou u patní kosti. Jedná se o zánětlivé degenerativní onemocnění, které s sebou nese mnoho bolesti, nepohodlí a výrazné snížení životního komfortu.

Vzniká většinou jako následek dlouhodobého přetěžování, ale samozřejmě může být podpořen i celou řadou dalších faktorů včetně genetiky.

Příznaky

Jak poznáte, že trpíte právě touto vážnou nemocí? Prozradí ji především bodavá bolest v okolí paty, ale i další symptomy:

  • Vystřelování bolesti do celého chodidla
  • Vystřelování bolesti až do lýtka
  • Zarudnutí
  • Mírné otoky

S patní ostruhou si lékaři často nevědí rady. Existuje celá řada léčebných metod, ale bohužel řada z nich má účinky jen dočasné a potíže se brzy opět vracejí. Lze proti tomuto onemocnění zabojovat i přírodní cestou? Podle všeho by vám měly pomoci zejména tyto metody:

Mořská sůl

Mořská sůl obsahuje celou řadu účinných sloučenin. Působí pozitivně nejen na stav pokožky, ale dokáže pronikat i hlouběji a uzdravovat i kostní výrůstky, které vám způsobují bolest a nepohodlí. Nejlépe uděláte, budete-li si denně dopřávat vlažnou lázeň pro postiženou nohu, ve které rozpustíte asi dvě lžíce mořské soli. V této lázni vydržte alespoň dvacet minut. Dojde k uvolnění, úlevě od bolesti a postupně by mělo docházet také k ustupování kostního výrůstku.

Cibule

Chcete-li s léčbou začít ještě dnes a nemáte zrovna po ruce mořskou sůl ani ředkev, pak můžete využít sílu cibule, kterou má doma skutečně každý. Obsahuje síru, karotenoidy, vitamíny, éterické oleje a flavonoidy.

Cibuli rozpulte a obě její části vložte do větší mísy. Poté do ní nalijte dostatek octa tak, aby byla cibule zcela ponořena v kyselé tekutině. Směs odložte do chladničky na dobu 12 hodin. Poté poloviny cibulí vyjměte a obinadlem je přiložte na bolavá místa. Obinadlo je možné obalit ještě plastovým sáčkem, aby se cibule zapařila a došlo k znásobení léčivého efektu.

Černá ředkev

Mezi další oblíbené metody patří použití černé ředkve. Tato plodina není v české kuchyni příliš známá, ale je to škoda. Kromě léčby ostruhy ji můžete využít i jako běžnou součást své zdravé stravy. Obklad z černé ředkve dokáže údajné zastavit zánětlivé procesy v těle a podpořit regeneraci poškozené tkáně.

Ředkev řádně omyjte a nastrouhejte ji na hrubém struhadle nebo použijte kuchyňský robot. Nastrouhanou dřeň naneste na bolavou patu a ovažte pevně obinadlem. Na chodidlo si ještě natáhněte ponožku, aby zůstalo po celou noc v teple.

Akupunktura

Na patní ostruhu prý také skvěle zabírá kombinace akupunktury a bylinné terapie. Vyplatí se také zaměřit se na zdravou skladbu jídelníčku a snížení tělesné hmotnosti. Vyzkoušet můžete i tyto babské rady:

  • Zábaly z listů černého bezu
  • Obklady ze zelných listů
  • Domácí masti z kostivalu či levandule
  • Popíjení přesličkového čaje

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]