Rajčatová šťáva je vitamínovou bombou, která vás změní k nepoznání

Když se řekne džus, asi každý si vybaví džus pomerančový, jablkový, možná jahodový. Ale víte, že vůbec nejzdravější je rajčatová šťáva? Ano, šťáva z rajčat má řadu zdravotních benefitů a je rozhodně mnoho důvodů, proč i vy byste ji měli pít každý den. Ukrývá v sobě širokou škálu vitamínů, minerálů a účinných antioxidantů.

Je zvláště bohatá na lykopen, což je velmi silný antioxidant, který dokáže naše tělo chránit před působením škodlivých látek. Hovoříme-li však o rajčatové šťávě, mámě na mysli skutečně kvalitní produkty, nikoliv ty, které jsou uměle dochucované. Při volbě produktu tedy vždy poctivě čtěte složení.

Proč ji pít?

Možná se vám do pití rajčatové šťávy moc nechce. Co si budeme povídat, není nejspíš tak chutná jako ovocné šťávy. Její zdravotní přínosy vás ale jistě přesvědčí. Rajčatová šťáva má velmi nízký obsah kalorií, ale vyniká vysokým obsahem minerálů a vitamínů.

Najdete v ní vitamíny A, C, K, B1, B3, B6, B9, draslík, měď, hořčík a mangan. A to vše v jedné sklenici rajčatové šťávy. Obsahuje také tzv. karotenoidy. Jedná se o pigmenty, které se ve vašem těle přeměňují na vitamín A. Důsledkem toho je posílení vidění a zdravého fungování zraku i jiných tělesných tkání.

Karotenoidy působí také jako silné antioxidanty, které chrání vaše buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Je-li jich v těle nadbytek, je prokázána větší náchylnost k srdečním chorobám a jiným chronickým stavům.

Pro zdravé srdce

Právě zdraví srdce můžete velmi pozitivně ovlivnit pravidelnou konzumací rajčatového džusu. Pomáhá totiž snižovat rizikové faktory srdečních chorob, jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a hromadění tuků v tepnách

Významný je také silný detoxikační účinek, který zajišťuje maximální funkčnost našich jater a ledvin. Ty mohou být pobytem v toxickém prostředí velmi zatěžovány, ale právě antioxidanty obsažené v rajčatovém džusu mohou tělu velmi ulevit a pomoci.

Nevýhody?

Mohou být u konzumace rajčatové šťávy nějaké nevýhody? Pokud pomineme poněkud náročnější chuť, pak snad jedině nekvalitní produkty. Většina typů rajčatových šťáv obsahuje hodně sodíku. Jídelníček s vysokým obsahem sodíku pak může být problematický a není ideální dlouhodobě mít nadbytek soli ve stravě. Může to vést k vysokému krevnímu tlaku. Proto je nejlepším řešením vyrobit si rajčatovou šťávu sami a nespoléhat na produkty z obchodu.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]