První pomoc při nevzhledných patách. Zbavte se suché a popraskané kůže, aniž byste překročili práh vlastního domova

Fotografie: Depositphotos

Popraskané a suché paty jsou náchylné k infekci a zánětům. Abyste se jich zbavili, postačí vám k tomu hydratační kúra z jedlé sody a mléka.

S přibývajícím věkem se negativní vlivy, jako je například absence péče o nohy, na vaší pokožce projevují mnohem rychleji. Již na prahu „třicítky“ tak můžete zakusit trápení s nevzhlednými a rozpraskanými patami. Abyste se ho zbavili, nemusíte si zamlouvat sezení u pedikérky – své nohy můžete hýčkat sami, v pohodlí domova. K tomu, abyste je měli opět hladké a jemné, vám dopomůže domácí peeling z jedlé sody, prozrazuje lékařka Debra Sullivan.

K popraskaným patám vede dlouhá cesta

Jestliže jsou vaše paty nevzhledné, suché a místy popraskané, nejedná se o chvilkové zanedbání péče. Kůže na chodidlech je zpravidla mnohem odolnější, než na zbytku těla. V případě, že se s tímto problémem potýkáte, je pravděpodobně na vině dlouhodobý nedostatečný pitný režim. Hlavní příčinou nevzhledných pat je – hned po pokročilém věku – totiž jejich dehydratace, respektive vysušení. V jeho důsledku se na patách vytvoří tlustá vrstva zrohovatělé kůže, která snáze popraská.

Další příčinou popraskaných pat je nedostatek vitamínů a minerálů. Jedná se především o dlouhodobý deficit železa. Vaše paty trpí i při časté chůzi naboso, nošení nevhodné obuvi či používání agresivních mycích přípravků. Předtím, než kůže na patách popraská, je nejprve drsná, suchá a nerovná – to v důsledku ztráty přirozené pružnosti. V případě, že na tyto projevy nezareagujete včas, dojde k jejímu ztvrdnutí, praskání a žloutnutí či bělání.

První pomoc při nevzhledných patách

Poškozená kůže je náchylnější k nejrůznějším infekcím a chorobám. Abyste se jich vyvarovali a mohli se opět radovat z hladkých a pěstěných chodidel, vyzkoušejte domácí peeling, který vaši pokožku vyhladí a zároveň vyživí a hydratuje. K jeho výrobě budete potřebovat 4 šálky mléka (šálek = 250 mililitrů) a 3 polévkové lžíce jedlé sody. Mléko ohřejte a nalijte ho do misky, do níž se vám vejdou nohy. K mléku následně přisypte jedlou sodu a dobře promíchejte.

Fotografie: Freepik

Následně si do regenerační lázně namočte nohy a relaxujte. Mléko vaši pokožku vyživí a pomůže ji ochránit před vnějšími vlivy. Jedlá soda vyrovná pH vaší pleti a působí antisepticky a protizánětlivě. Je rovněž dobrým exfoliantem. Po 10 minutách si promasírujte kůži na patách a peeling opláchněte. Poté nohy osušte a namažte hydratačním krémem. Abyste dosáhli uspokojivých výsledků, provádějte tuto kúru jednou týdně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]