Vyzrajte na popraskaná chodidla. Pomohou osvědčené postupy

Fotografie: Getty Images

Naše chodidla trpí hlavně v zimě. Zatímco přes léto si řada z nás dovolí chodit v lehkých a otevřených botách, nebo dokonce na boso, v zimních měsících se naše nohy potí v pohorkách, kozačkách a dalších neprodyšných zimních botách. Popraskané paty i různé puchýře trápí muže a ženy, a podle statistik jsou v populaci stále častější. Existuje však řada metod, jak s tímto problémem bojovat.

Návštěva u pedikéra

Skvělým způsobem je pochopitelně návštěva u pedikéra, který chodidla ošetří. K němu byste však měli docházet pravidelně, aby byla léčba účinná, což je finančně i časově náročné.

Fotografie: Pixabay

Kromě toho byly i pedikérské salony během letošních protiepidemických opatření uzavřeny, a tak se nelze spoléhat na to, že budou profesionální služby vždy k dispozici.

Domácí péče

I proto vás určitě potěší, že s popraskanými patami se můžete snadno vypořádat i sami doma. Tato metoda funguje i na puchýře a kuří oka. Budete potřebovat tyto dvě pomůcky:

  • Oboustranný laserem broušený pilník na zrohovatělou kůži s háčkem pro těžko přístupná místa
  • Změkčující krémový obklad s karbomery, které by měly tvořit alespoň 25 % obsahu krému

První den a druhý den si po koupeli naneste krémový obklad, převažte ho obvazem a navlečte si ponožky. Obvaz nechte zhruba dvacet minut působit, pak jej sejměte a chodidla ošetřete pilníkem. Pokožku při tom mírně navlhčete vlažnou vodou. Na konci celé procedury chodidla otřete do sucha a nechte je bez ponožek odpočívat.

Třetí den pokračujte stejným způsobem, tentokrát ale chodidla ošetřujte mokrým pilníkem. Ten bude třeba během procedury několikrát znovu namočit.

Po třetím dni nechte pokožku několik dní odpočívat, než celý proces zopakujete. Po několika opakováních tohoto postupu by měly vaše potíže ustoupit. Pokud se tak nestane, měli byste navštívit dermatologa, neboť jde zřejmě o nějaký závažnější zdravotní problém.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]