Ztvrdlá a popraskaná kůže na patách dokáže pěkně potrápit. Kombinace netradičních surovin vás tohoto problému zbaví

Fotografie: Depositphotos

Popraskané paty jsou častým problémem. Jedná se však o řešitelnou záležitost, která pouze vyžaduje zvýšenou péči. Ve vaší kuchyni se nachází spousta domácích prostředků, které pomohou.

Léto se blíží, a to znamená jediné – odhazování vrstev oblečení a výměnu pevných bot za otevřenou obuv. V tuto chvíli však nastává pro některé lidi problém. Trápí-li vás popraskané paty, může pro vás být obtížné začít nosit například sandály. Nejsou to však neřešitelné potíže, všechno je to jen o správné péči. Zde je pár jednoduchých a praktických tipů, jak se zbavit suché, popraskané kůže na patách. Více prozradila lékařka Debra Sullivan.

Ústní voda a ocet

Ústní voda v kombinaci s octem je skvělým prostředkem, jak bojovat proti plísním nehtů a zajistit regeneraci popraskané kůže. Například pomáhá hojit kuří oka. Jemné kyseliny v octu změkčují suchou kůži a odumřelé kožní buňky, což usnadňuje odlupování. Smíchejte šálek ústní vody, šálek octa a 2 šálky vody. Nohy ponořte na 15 minut a poté pemzou seškrabte odumřelou kůži. Opláchněte chodidla čistou vodou, osušte je a naneste hydratační krém. Proces opakujte, dokud nebudete spokojeni s výsledkem.

Maska ze zralých banánů

Banány jsou přírodním zvlhčovačem pokožky. Obsahují vitamíny A, B6 a C, jež účinně pomáhají udržovat pružnost a hydrataci kůže. Vložte 2 zralé banány do misky a rozmačkejte je. Naneste hmotu na postižená chodidla, včetně nehtů a prstů, a nechte ji působit 20 minut. Poté nohy opláchněte vlažnou vodou. Postup opakujte každý večer zhruba 2 týdny, pokaždé před spaním. Pozitivní výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Med a teplá voda

Med nasává vlhkost z vnitřních tkání do vnějších vrstev pokožky, což napomáhá hojení popraskané kůže. Jediné, co musíte udělat, je smíchat v lavoru šálek medu s teplou vodou. Namočte chodidla do medové lázně a nechte ji působit 20 minut. Můžete si nohy jemně masírovat. Pemzou otřete změklou kůži, nohy osušte a naneste hydratační krém. Toto pravidelně opakujte každý večer, dokud se vaše paty nezlepší.

Fotografie: Pixabay

Masáž rostlinným olejem

Pokožka snadno vstřebává rostlinné oleje. Většina z nich obsahuje vitamíny A, D a E, ty pokožku vyživují a pomáhají jí vytvářet nové buňky. Nohy si důkladně umyjte teplou vodou a osušte ručníkem. Naneste silnou vrstvu rostlinného oleje na paty, prsty i nehty, masírujte a navlékněte pár čistých a pohodlných ponožek. Ráno nohy umyjte čistou vodou. Celý proces provádějte každý večer před spaním.

Prášek do pečiva nebo jedlá soda

Jsou velice dobrými exfoliátory, odstraňují odumřelé kožní buňky a mají také protizánětlivé vlastnosti. Neutralizují však také nepříjemné pachy. Smíchejte 3 lžíce jedlé sody v misce s vlažnou vodou, dokud se úplně nerozpustí. Ponořte nohy do roztoku na 15 minut a opět použijte pemzu na odstranění změklé kůže z pat. Opláchněte nohy vodou a osušte je. Opakujte to alespoň 2x týdně.

Zdroj: Healthline, Prevention

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]