Průvodce základními druhy jógy aneb jak si vybrat tu pravou

Někdo si jógu představuje jako nudné cvičení, při kterém zkouší různé krkolomné pozice. Někoho možná právě i složitost některých pozic odrazuje. Přitom jóga nabízí prostor pro každého. Cvičit se dá ladně, snadně, pomalu i rychle. Ať už si vyberete kteroukoli, má nespočet pro zdraví blahodárných účinků. Jak na fyzické tělo, tak psychiku.

Jóga je sice prastaré cvičení se svými kořeny a tradicemi. Nicméně dnes existuje velké množství jejich příbuzných (například fitness jóga a další) a vznikají nové a nové druhy jógy, je tedy možné vybrat si i takovou, která odpovídá přesně vaší osobnosti. Záleží, zda chcete do ní zahrnout i duchovní, meditativní část nebo chcete vytěžit jen bonusy pro pružnější tělo. Někdo začne s jógou jako skvělým prostředkem proti bolestem zad či pomůckou, pro lepší spánek, ale nakonec jejímu kouzlu propadne. A někdo si vybere jógu pouze jako zpestření běžného cvičení či jako skvělý strečink a vychladnutí po silovém nebo dynamickém tréninku. Skvělá je i jóga pro běžce a cyklisty. Nikde není psáno, že se musíte hned stát jogínem se vším všudy. Přinášíme vám pár tipů na jógu, která by mohla oslovit právě vás. A věřte, že tím seznam zdaleka nekončí. Stále vznikají nové odnože jógy.

Jóga je v podstatě cvičení pro zpevnění těla, naladění mysli a sladění dechu. Správné dýchání hraje ve zdraví člověka důležitou roli. Nicméně jógová filozofie sahá mnohem dál. Může ovlivňovat také naše stravovací návyky, naučit nás mít rád sám sebe, meditovat a také žít laskavější a mírumilovnější život. Zjistěte, co jóga znamená pro vás a najděte si tu pravou. Celé je to pouze o vaší pohodě.

Různé druhy jógy

Hatha jóga – zahrnuje různé pozice těla (tedy ásany), pránájámu, což je ovládání dechu a meditaci, pro zklidnění mysli. Hatha jóga je matkou jógy a právě z ní vychází mnoho dalších odnoží. Ten kdo tuto jógu zkusil tak ví, že může zlepšovat fyzické i mentální zdraví.

Bikram jóga – cvičí se v teple, tedy při 35 až 42 stupních, tudíž se u ní řádně zapotíte. Jak asi víte, pocení je pro zdraví prospěšné. Vylučují se z těla toxiny a hubnete. Teplo navíc pomáhá uvolnit svaly a cvičení (ásany) tak probá snáze. Tento typ jógy posiluje imunitu, čistí lymfatický systém a zvyšuje pružnost páteře.

Power jóga – u tohoto typu jógy se rozhodně nudit nebudete. Jde o posilování (silový trénink) a zároveň zlepšování flexibility těla. Obsahuje části Hatha jógy a posilovací prvky. Cvičení je zábavné, neboť jej doprovází i svižná hudba.

Vinyasa jóga – spojení pohybu a dechu. Hledáte-li propojení relaxační hudby a toku ladných pohybů, bude tento typ jógy něco pro vás! Je to pomalejší lekce, plynoucí s dechcem.

Ashtanga jóga – označuje se za tradiční indickou jógu. Posiluje svaly, zvyšuje flexibilitu, čistí organismus. Patří k těžším typům jógy. Střídá se v rychlejším tempu a samozřejmě opět se musí sladit i dech.

Yin jóga – pomalá jóga, při které se vám bude chtít relaxovat, možná i spát. V pozicích setrváváte delší dobu. Začátečníci dvě minuty a pokročilí i deset minut. Tato jóga se zaměřuje na relaxaci, dech a uvolnění svalstva. Díky této jógy se prodlužují spojovací tkáně a získáváte větší flexibilitu. Ve srovnání s Power jógou, která je zaměřená spíše na svaly. Pokud je vám některá pozice nepříjemná a cítíte silný tah, můžete se v ní pohupovat.

Další druhy jógy ve zkratce

 • Dance jóga – taneční prvky

 • Těhotenská jóga – pro nastávající maminky

 • Fitness jóga/jóga workout – zaměřeno na svaly

 • Aquajóga – cvičení ve vodě

 • Nahá jóga – zbaví stresu, zlepší sex

 • Kundalini jóga – vychází z tantry

 • Acro jóga – spojení jógy a akrobacie

 • Lunární/hormonální jóga – pomáhá k hormonální rovnováze

 • Iengar jóga – posílení, protažení: využívá cvičební pomůcky

 • Jivamukti jóga – fyzicky náročnější, meditace, mantry

 • Jóga pro běžce a cyklisty – protažení, zklidnění, prevence úrazů, regenerace

 • Jóga pro zdravá záda – prevence i léčba, protažení, uvolnění

 • Tantrajóga – léčivé kombinace ásan, meditace, dech, zklidnění, posilňuje svaly pánevního dna

 • Sivananda jóga – dechové techniky, mantry, duševní nauka

 • A další…