Průměrný člověk si sáhne na obličej až 16 krát za hodinu. Nejenom v období chřipek jde o riziko

Pomalu ale jistě se blíží podzim a s ním období chřipek a nachlazení. Právě neustálé sahání na obličej je skvělým způsobem pro nejrůznější viry, chřipku i nový typ koronaviru, aby se vám dostaly do těla. Oči a ústa jsou nejčastějšími oblastmi, kterými se viry dostávají do lidského organismu. Odborníci přitom zjistili, že lidé si sahají na obličej až 16 krát za hodinu. Tohoto zlozvyku se ale můžete zbavit a předejít tak nepříjemnému a nebezpečnému onemocnění.

Existují dvě způsoby přenosu infekcí

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se koronavirus přenáší z člověka na člověka stejně jako mnoho jiných respiračních onemocnění. To zahrnuje přenos vzduchem prostřednictví kýchnutí nebo kašle, kdy druhý jedinec vir vdechne, anebo se dotkne kontaminované plochy a poté se rukou dotkne svého obličeje. Vyhýbat se evidentně nemocným lidem není těžké. Kontaminovanému povrchu se ale vyhnete těžko.

Mytí rukou je klíčové

Tohle není žádná novinka. Před přenosem vzduchem se můžete chránit rouškou, před přenosem dotykem zase důkladným mytím rukou. Mýt byste si je měli alespoň 20 vteřin a neměli byste zapomenout ani na prostor mezi prsty. Alespoň jednou denně je vhodné si umýt také obličej. Při mytí byste se měli řídit 4 jednoduchými kroky:

  • namočit,
  • napěnit,
  • vydrhnout,
  • opláchnout.

Zvyk, kterého se můžete zbavit

Klinický psycholog z amerického Illinois, Zachary Sikora říká, že sahání na obličej je zlozvyk, kterého se ale můžete zbavit. Koneckonců jako jiných zlozvyků. Nabízí i tipy, díky kterým toho můžete docílit. Mohou se zdát až primitivní nebo hloupé, ale právě čím jsou jednodušší, tím větší je šance, že se jich budete držet a zvyku se zbavíte. Radí:

  • myslete během dne na svůj úmysl nesahat si na obličej,
  • neustále zaměstnávejte své ruce,
  • používejte dezinfekci nebo voňavé mýdlo (vůně vám připomenou váš cíl),
  • noste rukavice.

Potřebujete-li si skutečně sahat na obličej, například v případě srovnávání brýlí na nose, vezměte si rukavice jakékoli typu. Můžete je nosit také na veřejnosti a při příchodu domů je sundat a sterilizovat. Noste je ale i doma. Možná vám to bude připadat tak podivné, že si na tvář přestanete úplně sahat. Pokud musíte někde sedět v klidu, spojte prsty a dejte si dlaně do klína. Nebude vás to tolik lákat, abyste se zaměstnávali saháním na obličej.

Dalším tipem je rozvěsit si doma i v práci lístečky s upozorněním, že si máte umýt ruce, nemáte si sahat na nos apod. I když to vypadá hloupě, bude vám to snadno připomínat, co máte a naopak nemáte dělat. Často si to totiž během dne vůbec neuvědomíme. Na tvář si saháme ve většině případů naprosto automaticky, a proto musíte tuto rutinu něčím narušit. Když si uvědomíte, co děláte, budete mít mnohem lepší šanci s tím přestat.

Fotografie: Getty Images

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]