Záchrana bolavého krku do 5 minut: Chiropraktik vybral 5 nejlepších cviků, které zvládnete z domova

Fotografie: Kane Yap / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Některá cvičení mohou pomoci uvolnit napjatá ramena. I když zatuhnutí není silné, je dobré se na tuto oblast těla zaměřit a pracovat na jejím uvolnění. 

Zatažená ramena mohou způsobovat bolest nebo ztuhlost krku, zad a horní části těla a omezovat vaše každodenní aktivity. Ramena mohou být napjatá a ztuhlá v důsledku stresu, napětí a nadměrného používání. Zatuhlá ramena mohou být také způsobena dlouhodobým sezením, nesprávnou polohou při spánku a zraněními. Svou roli může hrát také špatné držení těla a jeho nesprávné nastavení. V takovém případě mohou pravidelná cvičení na protažení svalů výrazně zlepšit váš stav, a dokonce vás mohou bolesti nadobro zbavit, říká doktor Gregory Minnis.

1. Váleček na zátylku

Jedná se o velmi snadné protažení, které uvolní napětí v krku. Ručník složte do ruličky a umístěte ho pod základnu lebky. Zakloňte hlavu a zcela se uvolněte. V této poloze setrvejte 10 minut, pokud necítíte žádnou bolest.

2. Protáhněte si krk rukama

Toto cvičení poskytuje hluboké protažení zadní části krku a horní části zad. Pohodlně se posaďte na židli nebo na podlahu. Ruce si položte za hlavu. Jemně stáhněte hlavu dolů a snažte se přitisknout bradu k hrudníku. V této poloze vydržte 30–40 sekund, poté se pomalu vraťte do výchozí polohy a ruce od sebe oddělte.

3. Nakloňte hlavu na stranu

Cílem tohoto cvičení je protáhnout levou a pravou stranu krku. Pohodlně se posaďte na židli nebo na podlahu. Položte si pravou ruku na spánek a jemně táhněte hlavu doprava. Narovnejte záda a uvolněte ramena. V této poloze setrvejte 30–40 sekund a poté pomalu vraťte hlavu do výchozí polohy. Opakujte na druhou stranu.

Zasloužená úleva od bolesti zad bez komerčních léků: Je vhodné začít s opatrností a protahováním

protahování, cvičení
Fotografie: Freepik

4. Protažení horních trapézových svalů

Položte si pravou ruku za záda a levou rukou uchopte předloktí. Jemně táhněte paži doleva. Spusťte levé ucho k rameni. V této poloze vydržte 20 sekund, poté opakujte na druhou stranu. Toto cvičení můžete provádět také s rukama před sebou. Tímto způsobem rovněž aktivujete horní trapézové svaly, ale pod trochu jiným úhlem.

5. Protažení lopatkových svalů

Tento cvik aktivuje ramena a boční svaly krku. Posaďte se na židli a jednu ruku držte za zády. Spusťte bradu k hrudníku a položte ucho na levé rameno. Střídavě otáčejte hlavou: 45° doleva a 45° doprava. Můžete si pomoci tím, že si položíte ruku na hlavu, ale bez tlaku. Všechny pohyby by měly být velmi jemné. Hlavu držte v koncových bodech po dobu 20–30 sekund.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]