Zasloužená úleva od bolesti zad bez komerčních léků: Je vhodné začít s opatrností a protahováním

Fotografie: Depositphotos

Bolest nohou a kříže je problém, který má různé příčiny. Sedavý životní styl, nedostatek pohybu, špatné držení těla a nesprávná zátěž mohou přispět k nepříjemným bolestem.

Bolest v dolní části zad a nohách může být obtěžujícím problémem, který ovlivňuje mnoho aspektů vašeho každodenního života. Avšak existuje několik jednoduchých kroků, které můžete podniknout, abyste se zbavili bolesti a zvýšili pohodlí vašeho pohybového aparátu. Od správné ergonomie a cvičení na posílení až po relaxační techniky. Tento článek vám poskytne praktické rady, jak si udržet záda a nohy v dobré kondici. Nenechte se bolestí znechucovat – zlepšení vašeho pohybového zdraví může být dosažitelné a může vám přinést dlouhodobé prospěchy, říká doktor William Morrison.

Správná ergonomie a držení těla

Jestliže trávíte hodně času za počítačem, je důležité mít správně nastavenou výšku židle, monitoru a klávesnice. Správná ergonomie může zabraňovat nepřirozenému náklonu páteře. Při stání i chůzi je důležité udržovat rovnou páteř, ramena zpět a bránit se nadměrnému sklánění dopředu. Správné držení těla rozkládá zátěž rovnoměrně a může snížit bolest.

Posilování a protahování

Zesílení svalů páteře, břicha a zad může pomoci udržet páteř v optimálním postavení. Posilovací cviky zaměřené na stabilizační svaly mohou snížit zatížení na páteři. Pravidelné protahování svalů páteře a nohou může zlepšit pružnost a uvolnit svalové napětí. Jógové cviky, rovnání nohou a protahování zad jsou užitečné.

Pohyb a cvičení

Pravidelná mírná až středně intenzivní aerobní aktivita, jako je chůze, plavání nebo cyklistika, podporuje kardiovaskulární zdraví a uvolňuje svalové napětí. Cvičení zaměřená na posílení břišních svalů a páteře pomáhají udržovat stabilitu páteře a předcházet bolesti.

Fotografie: Pexels

Opatrnost při zdvihu a nošení břemen

Při zdvihu těžšího břemene je důležité jít do dřepu, držet břicho stáhnuté a zvedat nohy a pánev, nikoliv hřbet. Pokud často nosíte tažná břemena, jako jsou tašky či nákupy, rozložte váhu na obě strany těla, nebo použijte košík na kolečkách.

Tyto protahovací zázraky doporučuju všem pacientům s bolestmi zad a problémy se spánkem

Odborná pomoc a relaxace

Masáže mohou uvolnit svalové napětí a zlepšit průtok krve do oblasti kříže a nohou. Fyzioterapeut vám může doporučit cviky a techniky pro posílení a uvolnění. Redukce stresu a uvolnění mysli může příznivě ovlivnit i svalové napětí. Pravidelná meditace nebo jóga mohou být prospěšné.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]