Prospěšné vlastnosti květáku, o kterých většina lidí nikdy neslyšela. Okamžitě na něj změníte pohled

Fotografie: Depositphotos

Všichni bychom tuto zeleninu měli zařadit do svého jídelníčku. Vlastnosti a živiny rostlinné vlákniny květáku jsou důležité pro naše tělo a zdraví.

Květák je odrůda hlávkového zelí. Tato rostlina patří spolu s brokolicí do čeledi brukvovitých. Mnozí lidé ji do svého jídelníčku nezařazují kvůli nepříjemnému zápachu a nadýmání, které může způsobovat. Je to však zelenina, jež si místo v jídelníčku rozhodně zaslouží, už jen proto, že je bohatá na vitamíny i minerály a má silné antioxidační vlastnosti. Pokud patříte mezi ty, kteří se rozhodli ji ze svého jídelníčku vyřadit, dnes se dozvíte 8 důvodů, proč byste to měli přehodnotit. Více prozradila lékařka Brianna Elliott.

Proč by měl být květák součástí jídelníčku

Květák a další rostliny ze stejné čeledi obsahují látku zvanou sulforafan. Jedná se o sirnou látku, která zlepšuje krevní tlak a funkci ledvin. Souvisí s procesem metylace DNA, jenž má zásadní význam pro správné fungování buněk, zejména vnitřních částí tepen. Kromě toho květák obsahuje fytochemickou látku zvanou alicin, která snižuje hladinu cholesterolu a riziko mrtvice.

Zlepšuje funkci mozku

Díky obsahu cholinu a vitamínů skupiny B je skutečným spojencem mozku a celkového zdraví celého těla. Pravidelná konzumace květáku již během těhotenství má příznivý vliv na nervový systém, kognitivní funkce a paměť plodu. Zařazení této zeleniny do jídelníčku se může ukázat jako užitečné při ochraně těla před účinky času a hromaděním toxinů.

Pomáhá předcházet cukrovce

Květák dokáže zabránit vzniku cukrovky. Je to dáno obsahem vitamínu C a draslíku. Tyto dvě složky regulují hladinu glukózy v krvi a metabolismus. Když je vaše hladina draslíku nízká, může se vaše hladina glukózy zvýšit. To může být významnou hrozbou, pokud máte cukrovku. Z tohoto důvodu je velmi důležité jíst dostatek potravin, které obsahují velké množství draslíku.

Má močopudné účinky

Přestože se květák skládá převážně z vody, najdeme v něm také dvě velmi důležité složky – draslík a sodík. Tyto dvě sloučeniny mají diuretický účinek a podporují vylučování vody z těla, která se zadržuje v tkáních. Kromě toho je tato vlastnost skvělá pro lidi s vysokým krevním tlakem, reguluje jeho hodnotu právě zvýšením produkce moči. Květák navíc svými čisticími vlastnostmi podporuje vylučování toxinů a nahromaděných kyselých látek, mimo jiné kyseliny močové a močoviny.

Neurodegenerativní poruchy

Dalším důvodem, proč jíst květák, je, že pomáhá chránit před neurodegenerativními poruchami. Sulforaphane aktivuje detoxikační enzymy. Pomáhá také vašemu mozku léčit poškození neuronů v důsledku oxidačního stresu nebo zánětu. To znamená, že u vás bude méně pravděpodobné, že se u vás rozvinou nemoci, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Má protirakovinné účinky

Sulforafan, sirná chemická sloučenina obsažená v květáku, má schopnost eliminovat rakovinné kmenové buňky. To může pomoci zpomalit rozvoj rakoviny a podle některých odborníků může být dokonce klíčem ke kontrole průběhu nemoci. Další přítomné sloučeniny, jako jsou indoly a isothiokyanáty, přinesly pozitivní výsledky v prevenci léčby rakoviny, jako je např. rakovina prsu, prostaty, močového měchýře, tlustého střeva, jater nebo plic.

Fotografie: Depositphotos

Bojuje s vysokým krevním tlakem

Konzumací květáku můžete pomoci svým tepnám, a to díky jeho antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem. Omega-3 mastné kyseliny a vláknina pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu (LDL). To je velmi dobré, pokud máte problémy se srdcem. Také vám pomůže vyhnout se srdečním problémům.

Zabraňuje makulární degeneraci

Květák je velmi dobrý pro zdraví očí. Může za to především jeho obsah vitamínu C a antioxidačních látek. Tyto složky snižují riziko makulární degenerace. V některých případech mohou také zabránit slepotě. Sulforaphane chrání tkáně sítnice. Sítnice může být poškozena v důsledku oxidačního stresu. Z tohoto důvodu květák hodně pomáhá při ochraně vašeho zraku. A může zabránit dalším očním onemocněním, jako je třeba šedý zákal.

Vyrovnává elektrolyty

Konzumace květáku vám pomůže vyrovnat hladinu elektrolytů. Díky tomu váš nervový systém funguje správně. A v důsledku toho se vaše svaly budou správně stahovat. Pokud jste sportovec, pravděpodobně konzumujete velké množství sportovních nápojů. Mnoho lidí je konzumuje, aby vyrovnali své elektrolyty. Problém je, že tyto nápoje obsahují i ​​cukry, které nepotřebujete. Dobrou alternativou je zařadit do svého jídelníčku květák.

Zdroj: Healthline