Varovné příznaky, které značí problémy se slinivkou břišní. Vyhledejte odbornou pomoc včas

Fotografie: Freepik

Slinivka břišní, pankreas, je žláza mezi žaludkem a páteří, vytváří inzulín a ostatní hormony pro fungování organismu, pankreatické šťávy k tomu pomáhají s trávením. Dlouhou dobu nelze postřehnout, že je slinivka v ohrožení, dokud se neobjeví bolest.

Bolest slinivky je nepříjemná, může mít řadu příčin od triviálního podráždění po zánět nebo rakovinu. Navíc může mít bolest charakter akutní nebo chronický, z toho důvodu je nutné zjistit, co jí zapříčiňuje a je nutné vyšetření u odborníka.

Bolest pod levým žebrem

Typicky je bolest situována pod levé žebro a je poměrně intenzivní s výstřelky do oblasti páteře. Charakteristický je pocit, že obemyká celé břicho. Může se objevit nečekaně po přejedení, při zvýšené nebo pravidelné konzumaci alkoholu, případně se opakuje v cyklech a může značit vážnou zdravotní obtíž. Jak odlišit bolestivý pankreas od bolestí žaludku, které mohou mít podobný charakter?

Když bolí slinivka

Obdobně jako při bolestech žaludku se jedná při potížích se slinivkou o bodavou a píchavou bolest s vyzařováním do páteře, v tom jsou si podobné. U slinivky jde spíše o ostrou a tupou bolest bez pocitu pálení.

Také bolest směřuje z levé části břicha pod žebry směrem k páteři, zatímco u bolesti žaludku jde o bolest z místa pod hrudní kostí. Touto jednoduchou domácí diagnostikou se můžete dopátrat původce bolestí. Jaké nejčastější neduhy slinivku trápí?

Akutní pankreatitida

Náhlá bolest, která trvá i několik dní a vystřeluje k páteři? Může se jednat o akutní pankreatitidu, kterou často způsobuje ucpání žlučovodů u pankreatu a dvanácterníku. Obdobně dochází k podráždění slinivky při onemocnění žlučníku, přílišné konzumaci alkoholu, po virové infekci nebo jako reakce na některé léky.

Stavy bolesti doprovází nevolnost, zvracení, často horečky. Může dojít k neprůchodnosti střev, což představuje velké zdravotní riziko. Akutní pankreatitida vždy vyžaduje lékařskou konzultaci, většinou je nutný pobyt v nemocnici.

Chronická pankreatitida

Chronický průběh onemocnění se od akutního odlišuje v intenzitě bolesti i délce, může se objevit bolest a postupně narůstat nebo se po dobu několika týdnů vrací s různou intenzitou. Bolest se objevuje po jídle nebo po pití alkoholu, jedním z nepříjemných příznaků je páchnoucí olejovitý průjem nebo zvracení.

Fotografie: Freepik

Při dlouhodobém stavu může dojít k rozvinutí cukrovky, protože slinivka nedostatečně produkuje inzulín. Pacienti ztrácí na váze, protože trávení a vstřebávání živin je narušené. Léčba probíhá ambulantně s podáváním léků, úpravou jídelníčku, v nejtěžších případech je nutná operace.

Pankreatická cysta

Silná bolest v levé části břicha doprovázená nevolnostmi, zvracením a horečkou může způsobovat pankreatická cysta. Dochází k jejímu rozvoji často po zánětu, je v každém případě nutná návštěva lékaře. V závažných případech je nutné chirurgické odstranění nebo drenáž.

Rakovina pankreatu

Bolest na levé straně, plynatost nebo nevolnost, průjem, zácpa, ztráta hmotnosti nebo nedostatek chuti k jídlu a celková slabost nemusí ještě nutně znamenat rakovinu. Onemocnění totiž nevykazuje dlouhou dobu žádné příznaky, už z tohoto důvodu je při obtížích se slinivkou nutné navštívit specialistu, který určí přesnou diagnózu.

Stanovení diagnózy po vyšetření

Bolesti slinivky břišní jsou nejen nepříjemné, ale je nutné odstranit příčinu. Diagnózu může určit jen samotný lékař na základě několika vyšetření, mezi které patří:

  • vyšetření palpací, které provede ošetřující lékař,
  • biochemické testy ke stanovení hodnot pankreatických enzymů po rozboru krve,
  • zobrazovací testy (ultrazvuk, počítačové tomografie, magnetická rezonance), které zhodnotí stav slinivky břišní a pankreatických kanálků.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]