Příčiny vzniku nepříjemné boule v krku

Možná už jste to také někdy zažili. Svíraví pocit, boule v krku, jeho plnost, nebo přítomnost cizího tělesa. Někdo má pocit, jako by měl v krku malý knedlík. Pacienti s tímto příznakem chodí nejčastěji za gastroenterologem, ale jeho příčina nemusí mít vůbec gastrointestinálního rázu. Většinou se totiž objevuje v případě poruch autonomního nervového systému a během neurotických reakcí.

Odkud pochází a na co si pacienti nejvíc stěžují?

Tento nezaměnitelný příznak je běžný při silných emocích, anebo organické patologii. V obou případech se může jednat o symptom vážného onemocnění. Neměli byste to proto přecházet a v případě potíží vždy kontaktujte svého lékaře. Existuje několik základních věcí, na které si v této souvislosti stěžuje většina pacientů, i když u každého se to může trochu měnit. Jde o:

  • pocit kyselosti v ústech, stejně jako neobvyklou chuť (kov, hořká, sladká),
  • časté a velmi intenzivní říhání,
  • dušnost, chrapot nebo nepřestávající kašel,
  • silný zápach z úst.

Stres je jednou z možností

V případě funkčního poškození je příčinou boule v krku reakce na stres nebo konkrétní negativní situaci. Tento projev může být doprovázen zvýšenou úzkostí, svalovou slabostí, rychlou a silnou únavou, ztrátou koncentrace, poruchami spánku, sníženým zájmem o život nebo neustálým napětím bez schopnosti se uvolnit.

Fotografie: Pixabay

Intenzivní zážitky vedou k vážnějším křečím, které zvyšují úzkost a příznaky jsou díky tomu silnější a nepříjemnější. Nikdy pochopitelně neprovádějte diagnózu a nepokoušejte se o léčbu sami. Správnou diagnózu a její řešení by měl vždy stanovit lékař po důkladném vyšetření, které pomůže vyloučit ostatní příčiny, a budete se léčit skutečně nemoc, kterou trpíte.

Organické příčiny

Někdy se hrudka v krku z organických příčin. Mezi hlavní z nich patří otok sliznice při špatně vyléčeném zánětu hltanu nebo hrtanu (faryngitida, tonzilitida ad.). Poruchy štítné žlázy a onemocnění endokrinního systému. Způsobit to ale může také patologie krční páteře nebo obezita. Krk se stlačuje kvůli větším tukovým ložiskům.

Posledním je refluxní onemocnění, kdy se boule vytváří podrážděním hltanu a hrtanu při konzumování jídla. Máte-li pocit, že vám v krku něco překáží, není k tomu evidentní důvod a nejste ve stresu, kontaktujte vždy svého lékaře a poraďte se s ním. Možná to nic nebude, ale můžete mít i vážnější onemocnění, které si bude žádat léčbu.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]