Žlučové kameny na sebe upozorňují pomocí jasných příznaků. Patří mezi ně i průjem a zimnice

Fotografie: Depositphotos

Žlučové kameny se tvoří při nedostatečném vyprazdňování žluči ze žlučníku. Pokud dojde k jejich vzniku, tělo vám o nich dá vědět příznaky, jež snadno zaměníte s jinými nemocemi.

Žlučové kameny představují usazeniny trávicí tekutiny nacházející se ve žluči. Jedná se o velice běžný a častý zdravotní problém, který se může, ale nemusí projevit některými příznaky, říká doktor Youssef (Joe) Soliman. Jakmile zaznamenáte symptomy žlučových kamenů, zpravidla jste ve fázi, kdy bude potřeba problém řešit chirurgickým zákrokem, při němž vám bude odstraněn žlučník.

Příznaky žlučových kamenů

Jak je uvedeno na webu Healthline, asi u 10 % pacientů, u nichž jsou diagnostikovány žlučové kameny, se do 5 let rozvinou znatelné příznaky. Nejběžnější je bolest v pravé horní části břicha nebo ve středu žaludku. Po konzumaci jídla s vysokým obsahem tuku, jako jsou například smažené pokrmy, můžete občas zaznamenat bolavý žlučník. Pokud nepodstoupíte léčbu, můžete očekávat i následující symptomy:

  • Vysokou teplotu
  • Zrychlený srdeční tep
  • Žloutenku
  • Svědivou pokožku
  • Průjem
  • Zimnici
  • Zmatek
  • Ztrátu chuti k jídlu

Řada z těchto příznaků žlučových kamenů je běžná i pro jiné zdravotní problémy, s nimiž se často zaměňují. Například s apendicitidou nebo pankreatitidou. Ať už máte co dočinění s jedním, nebo druhým zdravotním problémem, je potřeba jej co nejdříve konzultovat s lékařem a podstoupit vhodnou léčbu.

Proč se žlučové kameny tvoří?

Žlučové kameny se obvykle tvoří z pomalého vyprazdňování žluči ze žlučníku. Jak uvádí američtí výzkumníci, pokud není žluč zcela odváděna ze žlučníku, začne se srážet a tvořit kal, z něhož se mohou utvořit žlučové kameny. Nejčastější příčinou cholelitiázy je vysrážený cholesterol ze žluči bohaté na cholesterol.

Většina lidí přehlíží příznaky onemocnění jater, které mohou vést k život ohrožujícím následkům

Druhým velice běžným důvodem vzniku žlučových kamenů je rozpad červených krvinek, výsledkem jsou pigmentované žlučové kameny. Mezi další rizikové faktory rozvoje žlučových kamenů patří obezita, Crohnova choroba, těhotenství, některé léky, metabolický syndrom, rychlé hubnutí a samozřejmě také geny.

bolest břicha
Fotografie: Freepik

Na základě korejské případové studie zveřejněné v Journal of Health, Population and Nutrition existuje souvislost mezi stravou a tvorbou žlučových kamenů z cholesterolu a rozpadu červených krvinek. Pacienti s cholesterolovými žlučovými kameny konzumovali více tuku, živočišných lipidů, hovězího a vepřového masa a smažených pokrmů než pacienti s pigmentovanými žlučovými kameny, kteří však jedli více sacharidů než pacienti s cholesterolovými žlučovými kameny.

Na ZdravémStravování jsme zmiňovali, že při potížích se žlučníkem může pomoci pelyněk. Vyzkoušejte třeba čaj z této byliny nebo tinkturu. Jen pozor, užívejte ho s mírou a ne dlouhodobě.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]