Přírodní čistič krve a pomocník při problémech se žlučníkem. Poznejte bylinu, která v sobě skrývá obrovskou sílu, ale skoro nikdo o ní neví

Fotografie: Freepik

Dříve nebyly léky, a tak naše babičky vše léčily bylinami. Postupně přicházely na to, která bylina léčí který zdravotní problém. Inspirujte se našimi babičkami.

Kladete si otázku, která rostlina dokáže tak velké zázraky? Je to pelyněk. Má zklidňující účinky a čistí krev. Doporučuje se při nadýmání, problémech se žlučníkem, žaludečních nevolnostech, dále i při bolesti žaludku, onemocnění jater a nadýmání. Ocení ho i ženy při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci. Dokáže snížit teplotu, a dokonce vrátit chuť k jídlu, potvrzuje lékařka Katherine Marengo.

Zázračná bylina pelyněk

Pro své antiseptické vlastnosti může být používán při léčbě hnisavých ran. Vývarem z pelyňku otírejte hnisavou ránu 3x denně, ten ránu vyčistí a urychlí hojení. Čaj je výborný pro většinu žen, které mají gynekologické problémy, ovšem nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám.

Fotografie: Pixabay

Tinktura z pelyňku má hojivé účinky, aplikuje se zevně na poranění, hojí vředy nebo i kousnutí od hmyzu. Dříve byl pelyněk využíván na odstranění střevních parazitů. Čaje a tinktura se doporučují při problémech s játry nebo žlučníkem a při zažívacích obtížích.

Čaj z pelyňku při zápachu z úst

Čaj připravíte z jedné lžičky pelyňku na jeden šálek vroucí vody. Nechte louhovat asi půl minuty. Denně pijte maximálně 3 šálky. Čaj je výborný při problémech s nepříjemným zápachem z úst, na kloktání. Nedoporučuje se však jeho dlouhodobá konzumace.

Fotografie: Pixabay

Tinktura z pelyňku

Tinkturu lze zakoupit například v lékárně, ale snadno si ji připravíte i doma. Do malé sklenice dejte 4 lžíce pelyňku a zalijte je 100 ml alespoň 70% alkoholu. Nechte odležet minimálně týden. V případě potřeby můžete užívat 3x denně 8 až 10 kapek.

Pelyněk pomůže s ženskými problémy

Při ženských potížích použijte vývar z pelyňku k potírání intimních partií. Připravte si roztok ze dvou lžic pelyňku, litru vody a lžičky jedlé sody. Používejte ho zejména večer, po dobu alespoň 14 dní. Tato léčba může být aplikována současně s léky od gynekologa. Lze také provádět vaginální výplach tímto bylinným roztokem, obnovíte tak mikroflóru a eliminujete abnormální sekret, nepříjemné svědění a pálení.

Fotografie: Pexels

Oplach z pelyňku

Oplach se používá na drobná zranění, hmyzí bodnutí a hnisavé rány. Budete potřebovat dvě lžíce pelyňku a dva litry vroucí vody. Roztok nechte louhovat 10 minut, poté dejte vychladit na pokojovou teplotu a můžete použít dle potřeby. Při použití na štípance lze výluh vychladit v lednici.

Vedlejší účinky pelyňku

Pelyněk by nikdy neměl být podáván těhotným ženám, protože může způsobit potrat. Ani ženy, které kojí, by ho neměli konzumovat, mohl by vážně poškodit plod. Lidé s poruchami nervového systému nebo osoby trpící akutními střevními infekcemi by se také měli jeho konzumaci vyhnout.

Fotografie: Unsplash

Pelyněk jen s mírou

Nikdy by neměl být užíván dlouhodobě a ve větším množství. Nadužívání má vedlejší účinky, může způsobit vážné duševní poruchy, ztráty paměti a nevolnost. Doporučuje se užívat maximálně dva týdny, jeho pravidelná konzumace tedy není vhodná.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]