Většina lidí přehlíží příznaky onemocnění jater, které mohou vést k život ohrožujícím následkům

Fotografie: Depositphotos

Játra jsou velmi důležitý orgán, který zastává v těle řadu životních funkcí. Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, možná došlo k jejich poškození.

Játra jsou životně důležitý orgán, který stojí za mnoha tělesnými procesy, jako je tvorba žluči, regulace toxických látek a tvorba stolice. Pokud se však játra potýkají s problémy nebo jsou postižena nemocí, může to ovlivnit zdraví celého organismu a projevit se nepříjemnými příznaky, jako jsou křeče, únava nebo vyrážka na pokožce, jak uvádí lékař Youssef Soliman. Pokud byste je na sobě rozpoznali, raději kontaktujte svého lékaře.

Kožní problémy a vyrážky

Pravděpodobně tím nejčastějším příznakem poškození jater je vyrážka, která se může objevit kdekoli na těle. Pokožka je v takovém případě velmi suchá, tenká a vrásčitá, přičemž v některých případech dochází k jejímu zabarvení dožluta. Objevit se rovněž může rozšíření cév a únava, podle nedávné studie mohou být zasaženy i zvláštní oblasti, jako jsou například ústa. To však zdaleka nejsou jediné typické známky.

Onemocnění či částečné poškození jater je stav, který může vést k řadě dalších nepříjemných příznaků. Ty se ovšem začínají projevovat zpravidla až v momentě, kdy dochází k značnému poškození těla. Do té doby se podle webu Healthline objevují jen zřídka, což výrazně ztěžuje včasné odhalení problému. Mezi další typické příznaky, které mohou nastat při onemocnění nebo poškození jater, patří následující:

Strádající ledviny upozorňují na své onemocnění pomocí jasných příznaků včetně otoků a potíží se spánkem

  • bolestivé svalové křeče,
  • změna vzhledu stolice (stolice bývá zpravidla světle žlutá, nebo naopak černá),
  • změna vzhledu moči (ta se může začít barvit do tmavšího odstínu),
  • časté říhání, zvracení, plynatost a další problémy týkající se trávicího systému,
  • celková slabost těla a chronická únava,
  • zežloutnutí kůže nebo očního bělma (stav známý také jako žloutenka),
  • ospalost,
  • náhlé hubnutí spojené se ztrátou chuti k jídlu,
  • menstruační poruchy u žen a ztráta libida u mužů.
unavená žena
Fotografie: Freepik

Pokud byste na sobě rozpoznali tyto příznaky, raději se bez váhání poraďte se svým praktickým lékařem. Tělo se vám totiž jasně snaží dát najevo, že je něco v nepořádku, a bude nutné podstoupit vhodnou léčbu. Pokud se chcete ochránit před možným nebezpečím, začněte u zdravého jídelníčku a pravidelné fyzické aktivity, čímž podpoříte své celkové zdraví. Jedním z důležitých faktorů je vyhýbat se nadměrnému příjmu cukru, jak jsme na webu Zdravé Stravování již dříve uváděli.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]