Vyhněte se trapasu, který nechce nikdo zažít aneb 10 věcí, které způsobují nepříjemný zápach z úst a vy je můžete ovlivnit

Fotografie: Pixabay

Zápach z úst neboli halitóza je ve většině případů způsobena bakteriemi nahromaděnými v ústech. Právě tyto bakterie jsou producenty onoho nepříjemného zápachu.

K hromadění bakterií dochází především v důsledku nedostatečné péče o dutinu ústní. Pokud ji zanedbáváme, množí se nám v ústech bakterie zubního plaku, a to především v místech, kde se střetává zub a dáseň. Ohrožena je také zadní část jazyka. Halitóza způsobuje to, že je nám cítit z úst, což nás může dostávat do rozpaků a nepříjemných situací především ve společnosti, když chceme vést intimnější rozhovory nebo se k někomu přiblížit. Abychom se takovým situacím vyhnuli, je důležité zjistit, co za příčinou halitózy stojí, říká lékařka Jennifer Archibald.

Co vše ústní hygienu?

Přestože jsme si se zápachem z úst spojili některé faktory, jako je například konzumace určitých nearomatických potravin, nelze říci, že je na vině pouze to. Existují také méně časté, ale stejně důležité faktory, které nám problémy s nepříjemných dechem způsobují. Podíváme se na deset možných příčin zápachu z ústa:

Fotografie: Freepik

Konzumace alkoholických nápojů

Večer strávený pod vlivem alkoholu vám může způsobit větší nepříjemnost než jen kocovinu. Ačkoli je alkohol tekutý, může ve skutečnosti vysušovat ústní dutinu, což podporuje vznik bakterií, které způsobují halitózu, což je lékařský termín pro „zápach z úst“. Stejně tak kofeinové nápoje, kořeněná jídla a cigarety.

Bakterie na jazyku

Přestože jsme některé faktory, jako je konzumace určitých potravin, spojili se zápachem z úst, existují některé méně obvyklé, ale stejně důležité. Bakterie na jazyku jsou hlavní příčinou zápachu z úst. Jazyk si můžete čistit zubním kartáčkem nebo škrabkou na jazyk. Škrabky odvedou o něco lepší práci, ale je vhodné vyhnout se křehkým plastovým, které se mohou zlomit, a kovovým, které mohou být ostré.

Fotografie: Pexels

Držení nízkosacharidové diety

Když snížíte množství sacharidů a zvýšíte množství bílkovin, vaše tělo začne spalovat tuk jako zdroj energie. Při tomto procesu vznikají sloučeniny zvané ketony, které způsobují zápach z úst a nepříjemný dech. V tomto případě lepší zubní hygiena problém nevyřeší, protože není hlavní příčinou. Nejlepší je „zakrýt“ zapáchající dech žvýkačkou bez cukru.

Běžné respirační onemocnění

Jako by to nebylo dost nepříjemné, zápach z úst mohou způsobovat i infekce dýchacích cest, jako je nachlazení a bronchitida. Bakterie způsobující zápach se totiž rády živí hlenem (ano, je to nechutné). A pokud máte ucpaný nos, je pravděpodobnější, že se uchýlíte k dýchání ústy, což může vést k vysušení ústní dutiny.

Fotografie: Freepik

Problémy se žaludečními vředy

Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Medical Microbiology nemusí být problémem pouze samotný vřed, ale zápach z úst může způsobovat i druh bakterie Helicobacter pylori, která vředy způsobuje. Léčbou bakterií se můžete zbavit i zápachu z úst. Lékař vám může v tomto případě provést test na H. pylori a předepsat antibiotika.

Užívání návykových léčiv

Více než 400 léků na předpis a volně prodejných léků, včetně antidepresiv a léků na alergii, může potlačovat tok slin. Tato tekutina však pomáhá vyplavovat z dutiny ústní potraviny a bakterie a udržuje tím zápach z úst na uzdě. Změna léků není vždy vhodná, proto se doporučuje zůstat hydratovaný a žvýkat žvýkačku bez cukru, aby se ústa zvlhčovala. Pomoci mohou také speciální ústní vody.

Fotografie: Pixabay

Čepy na mandlích

Už se vám někdy stalo, že jste na ně v puse narazily? Tyto malé bílé shluky, kterým se také někdy říká kameny jsou tvořené bakteriemi, částečkami potravy, odumřelými buňkami a hlenem. Zachycují se v hřebenech mandlí a na zadní straně jazyka. Obecně jsou neškodné, až na jejich intenzivní zápach. Často se odstraní samy, ale někdy můžete proces urychlit kloktáním slané vody.

Nadměrná konzumace sušeného ovoce

Mají vysoký obsah cukru a bakterie způsobující zápach se jimi rády živí. 1/4 šálku rozinek obsahuje 21 gramů cukru, stejné množství sušených meruněk 17 gramů. To je jako sníst čtyři až pět lžiček čistého cukru. Sušené ovoce je navíc lepkavé, takže se může zachytit na zubech a mezi nimi, proto je dobré si po jeho konzumaci vyčistit zuby zubní nití a kartáčkem.

Fotografie: Freepik

Překyselení žaludku nebo pálení žáhy

Další obvyklé trávicí obtíže vycházejí z nerovnováhy dobrých a špatných bakterií ve střevě. Potrava se pořádně nerozloží, což má za následek kyselý reflux, nadměrný růst kvasinek nebo zápach z úst. K nápravě takové nerovnováhy užívejte probiotika. Zápach z úst může být způsoben také tím, že se část nestrávené potravy vrací nahoru, nebo podrážděním žaludečními kyselinami, které mohou způsobit post-nazální katarální syndrom.

Prasklé zuby a výplně

Pokud váš chrup není zcela ukázkový, může se stávat, že zubní nedokonalosti mohou zachycovat částečky potravy a množit tak bakterie, což vede ke vzniku zubního kazu, onemocnění dásní a zápachu z úst. Stejné problémy mohou způsobit i špatně padnoucí zubní náhrady. Tím spíše je třeba plánovat pravidelné návštěvy u zubního lékaře.

Zdroj: Healthline