7 příznaků, kterými se vás tělo snaží varovat před nedostatkem vitamínů

Fotografie: Depositphotos

Vitamíny hrají důležitou roli v lidském těle. Jejich nedostatek může závažně ohrozit vaše zdraví, a proto pokud cítíte tyto příznaky, měli byste co nejdříve jednat.

Sezónní změny, pracovní stres, přísná dieta nebo genetická dědičnost – všechny tyto příčiny mohou ovlivnit stravitelnost živin ve vašem těle. V důsledku se tak jedinec může potýkat s vážným nedostatkem vitamínů, což je stav, který může závažně ohrozit vaše zdraví a způsobit různá onemocnění. Níže se proto můžete seznámit s nejčastějšími příčinami tohoto problému a pokud některé z nich pociťujete i vy, měli byste co nejdříve zakročit. Více prozradila lékařka Alina Petre.

Slabé vlasy a nehty

Jednou z hlavních příčin slabých nehtů a vlasů je nedostatek biotinu (vitamínu B7) v těle. Pokud se s tímto příznakem potýkáte již delší dobu, měli byste doplnit do svého jídelníčku potraviny, jako jsou zejména mléčné výrobky, květák, špenát, brokolice, obiloviny a banány. Křehké vlasy a nehty mohou být také příznakem chudokrevnosti, a proto byste se raději v případě tohoto problému měli vždy poradit o možné léčbě se svým praktickým lékařem.

Rozpraskané rty

Pokud vám neustále praskají rty nebo se vám v ústech objevují vředy, pravděpodobně se potýkáte s nedostatkem železa a vitamínu B. Tyto důležité živiny se nachází především v luštěninách, škrobové zelenině, ořeších a celozrnných potravinách.

Zarudlé oči a bílé léze uvnitř oka

Nejčastější příčinou zarudlých očí a vzniku bílých lézí uvnitř oka je nedostatek vitamínu A. Tento problém byste však měli řešit ihned, neboť může přerůst v xeroftalmii a způsobit úplnou slepotu nebo jiné vážné následky. Naštěstí ho však můžete získat z mléčných výrobků a zelené, žluté nebo oranžové zeleniny.

Nevysvětlitelné modřiny

Nevysvětlitelné modřiny se vám mohou objevit na těle v důsledku nedostatku vitamínu K a mnohdy také vitamínu A. V takovém případě byste měli do svého jídelníčku přidat více brokolice, jahod, manga a pomerančů. Ty podporují tvorbu kolagenu a posilují cévy, čímž pomáhají zmírnit tento nepříjemný příznak.

Fotografie: Depositphotos

Oslabená imunita

Mezi nejčastější důsledky nedostatku vitamínů v těle patří zejména oslabená imunita. V takovém případě je člověk mnohem náchylnější ke vzniku sebemenších onemocnění, stíhá ho nekončící únava a mnohdy také střevní potíže. Nejlépe vám s řešením tohoto problému pomůže konzumace většího množství vitamínu C. Ten se nachází zejména v citrusových plodech, paprikách a rajčatech. Pokud příznaky přetrvávají i nadále, měli byste kompletně změnit své stravovací návyky.

Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou neboli Willis-Ekbomova choroba nastává, když lidské tělo postrádá dostatek hořčíku. V takovém případě má člověk tendenci neustále pohybovat svýma nohama či jimi třást. Mnohdy jde také o důsledek potíží se spánkem, a proto byste tento problém měli řešit co nejdříve.

Fotografie: Depositphotos

Husí kůže na loktech

Husí kůže na loktech nebo stranách ruky je problém známý také jako aktinická keratóza. Ta se může objevit zejména v případě, pokud trpíte nedostatkem zinku nebo vitamínu A. Obě dvě tyto důležité živiny můžete získat z drůbežího masa, humusu, dýní nebo například sladkých brambor a melounu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]