SOS ledviny: 7 velmi častých příznaků, kterými se vás tělo snaží varovat před vážnou hrozbou

Fotografie: Depositphotos

Ledviny jsou párový orgán, který zastává v těle řadu důležitých funkcí. Pokud dojde k jejich poškození, tělo vysílá varovné signály, aby vás upozornilo.

Ledviny jsou velmi důležitý orgán, který je zodpovědný za udržování stabilní kvality krve, zabraňování hromadění toxinů a zbytečných tekutin v těle a udržování stabilní hladiny elektrolytů. Kromě toho vytvářejí hormony, jež pomáhají regulovat krevní tlak, produkují červené krvinky a udržují pevné kosti. Jejich poškození je proto závažný problém, který byte rozhodně neměli nechat bez včasné léčby. S rozpoznáním vám pomohou tyto nejčastější příznaky, říká lékařka Alana Biggers.

Změny v močení

Změny v močení patří mezi nejčastější varovné signály, které jsou typické pro poškození ledvin. V takovém případě se pacient neustále budí během nočních hodin, aby se vymočil, jeho moč je příliš pěnovitá, bledá nebo příliš tmavá, pociťuje tlak při močení nebo se necítí zcela vyprázdněn a mnohdy také jeho moč obsahuje krev. Pokud na sobě pozorujete tyto příznaky, rozhodně co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc.

Přílišná únava

Ledviny produkují hormon zvaný erytropoetin, který dává tělu pokyn k produkci červených krvinek přenášejících kyslík do buněk. Pokud ovšem došlo k jejich poškození, nejsou schopny produkovat jeho dostatek, což vede k absenci dostatečného množství kyslíku ve svalech a mozku, jež se snadněji unaví. Možným důsledkem tohoto problému může být také anémie.

Fotografie: Pixabay

Otoky obličeje a končetin

Pokud dojde k poškození funkce ledvin, jedním z možných důsledků bývá vznik otoků na nohou, kotníkách, obličeji nebo rukou. V takovém případě totiž vaše tělo není schopné odvádět přebytečné tekutiny, které se v důsledku krví dostávají do končetin, kde se hromadí.

Kožní vyrážky

Pokud ledviny nedokážou odstraňovat toxiny z krevního oběhu, může jejich narůstající množství způsobit silné svědění nebo kožní vyrážky. Tyto nebezpečné složky se totiž v důsledku hromadí v krevním řečišti, odkud se dostávají do pokožky a způsobují její vysušení nebo podráždění. Pokud vám tedy s problémem nepomáhají žádné krémy a pociťujete jiné příznaky typické pro poškození ledvin, rozhodně se obraťte na svého lékaře.

Kovová chuť v ústech

Pokud se toxiny hromadí v krevním řečišti, mohou vést také k nadměrnému zápach z úst, a dokonce i ztrátě chuti k jídlu. Kromě toho může tento problém způsobovat nevolnost a zvracení.

Potíže s dýcháním, závratě a ztráta paměti

Poškození ledvin může způsobit potíže s dýcháním, a to hned ze dvou různých důvodů. Jednak se může jednat o důsledek přebytečné tekutiny v těle, která se hromadí v plicích, jednak může být důvodem nedostatek červených krvinek, což vede k nedostatečnému okysličení tělesných buněk. Pokud navíc váš mozek nepřijímá potřebné množství kyslíku, může docházet ke ztrátě paměti, závratím a potížím se soustředěním.

Bolesti v zádech

Osoby, které trpí poškozením ledvin, mohou pociťovat bolest v horní části zad nebo právě v oblasti ledvin. Tato bolest je často způsobená infekcí nebo ledvinovými kameny a kromě ní se mohou objevit také nepříjemné křeče. Pokud chcete udržet své ledviny v dobrém stavu, věnujte pozornost stravě bohaté na antioxidanty a pijte denně dostatečné množství tekutin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]