Prediabetes a jeho tiché příznaky. Nenápadně útočit může dlouhé roky

Fotografie: Depositphotos

Prediabetes je závažné onemocnění, které postihuje čím dál více lidí. Pokud se potýkáte s těmito příznaky, raději navštivte svého praktického lékaře.

Prediabetes je závažné onemocnění, které zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Mezi jeho nejčastější příčiny patří především nezdravý životní styl lidí – a to zejména co se týče stravy s vysokým obsahem nasycených tuků a cukrů, nadváhy a nedostatku fyzické aktivity, říká lékařka Kelly Wood. Je proto důležité, abyste i vy byli na pozoru a v případě, že byste na sobě zpozorovali některé z níže uvedených příznaků, zakročili včas. Na rozdíl od cukrovky není prediabetes vždy včas diagnostikován, neboť výsledky hladiny cukru v testech ne vždy ukazují správné hodnoty.

Rozmazané vidění

Náhlé výkyvy hladiny cukru v krvi, které jsou u většiny lidí s prediabetem běžné, mohou narušit schopnost očí zaostřit předměty a vést k rozmazanému vidění. Pokud tedy na sobě pociťujete tento příznak, měli byste raději navštívit svého praktického lékaře – a to zejména pokud se váš zrak nezlepší poté, co se vaše hladina cukru v krvi vrátí do normálních hodnot.

Neustálá žízeň

Jedním z nejznámějších příznaků prediabetu a cukrovky samotné je neustálá, intenzivní žízeň, která je důsledkem nadměrného množství cukru v krvi. Vaše tělo se také v případě tohoto onemocnění bude snažit přebytečné množství odstranit močí, což znamená, že budete muset častěji navštěvovat toaletu. To mimo jiné může vést k dehydrataci, což je závažný problém, který může ohrozit vaše zdraví.

Špatné hojení ran a infekcí

Vysoká hladina cukru v krvi může zpomalit váš krevní oběh, což znamená, že se vaše kůže bude hojit mnohem déle. Pokud si tedy všimnete, že na vašem těle přetrvávají drobná poranění a pohmožděniny déle, než je běžné, raději se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem. Tento stav navíc podporuje růst bakterií a plísní, což může vést k opakovaným infekcím, zejména kůže nebo močových cest.

Silná únava

Lidské tělo používá cukr primárně jako palivo. Prediabetes však způsobuje inzulinovou rezistenci, což znamená, že organismus nedokáže účinně přeměňovat glukózu v krvi na energii. To v důsledku může vést k neustálé únavě a příznakům podobným chřipce, jako je horečka nebo bolest hlavy. Jedná se o další problém, který byste rozhodně neměli podceňovat, ale raději byste se měli poradit s lékařem.

Náhlé zvýšení nebo snížení hmotnosti

Když tělo nemůže získat potřebnou energii z glukózy, začne spalovat jiné látky jako palivo, což vede ve většině případů k náhlému úbytku hmotnosti, a to přestože nedržíte žádnou dietu. Na druhou stranu však inzulínová rezistence může způsobovat také častý pocit hladu, což může naopak vést k častému přejídání a přibývání na váze.

Fotografie: Depositphotos

Každoroční screening

Všichni lidé starší 45 let by měli každoročně absolvovat screening (preventivní prohlídku), který zahrnuje měření hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Tyto testy vám ukážou všechny potřebné hodnoty, což vás může ochránit před nebezpečnými onemocněními, jako je právě prediabetes. Dále by pak měli zvýšit pozornost lidé, již mají dědičnou anamnézu cukrovky 2. typu nebo jsou obézní, mají zvýšený krevní tlak a triglyceridy a ženy, které prodělaly anamnézu během těhotenství. Ti jsou totiž považováni za osoby se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky a měli by chodit na testy častěji.

Zdroj: Healthline