Nedostatečnou funkci štítné žlázy tělo prozrazuje zřetelnými projevy. Brát je na lehkou váhu se nevyplácí

Fotografie: Depositphotos

Pokud vaše štítná žláza neplní svou funkci správně, můžete se potýkat s mnoha závažnými problémy. Zde najdete příznaky, které byste neměli ignorovat.

Hypotyreóza je problém, během kterého štítná žláza neplní svou funkci dostatečně, tedy neprodukuje dostatek hormonů pro všechny potřeby těla. Jeho příznaky však mohou sahat od nedostatku energie až po nevysvětlitelné přibírání na váze, tudíž může být pro postižené velmi náročné rozpoznat, zda jsou v nebezpečí. Níže jsme proto pro vás sepsali 7 možných příznaků tohoto nebezpečného problému. Pokud je na sobě pocítíte, vyhledejte co nejdříve odbornou pomoc, říká lékařka Kelly Wood.

Potíže při hubnutí

Existuje mnoho důvodů, proč se vám nemusí dařit hubnout – možná jen dostatečně necvičíte, jíte přes den mnoho kalorií, nebo trpíte špatným spánkem, což negativně narušuje váš metabolismus. Problémy se spalováním kil však mohou být také důsledkem nedostatečné činnosti štítné žlázy. Ty totiž regulují způsob, jakým vaše tělo využívá a ukládá energii, což se následně odráží na rychlosti metabolismu a energetickém výdeji.

Fotografie: Depositphotos

Neustálá únava

Únava je velmi častý příznak, který může signalizovat mnoho různých zdravotních problémů, a to včetně chronického stresu, nedostatku spánku, některých léků či intenzivního fyzického cvičení. V tomto případě je však pravděpodobné, že vám pomůže dostatečný odpočinek. Pokud se vám ale zdá, že únava neustále přetrvává a postrádá vysvětlení, mohlo by jít o známku hormonálních problémů.

Citlivost na nízké teploty

Problémy se snášením chladu jsou dalším příznakem nedostatečné činnosti štítné žlázy. Vaše tělo totiž za normálních okolností dokáže regulovat teplotu samo – kdykoliv zjistí, že teplota klesá, spálí více kalorií, aby vytvořilo teplo. Většinou se jedná o bezproblémový proces, kterého si ve svém každodenním životě sotva všimneme. Pokud však vaše hormony štítné žlázy nepracují správně, přičemž váš metabolismus zpomaluje, snižuje se i vaše schopnost udržet se v teple.

Bolesti svalů a kloubů

Svaly a klouby vás mohou bolet z různých důvodů, nedostatečná činnost štítné žlázy patří mezi jeden z nich. Důvodem je především skutečnost, že lidé s tímto problémem mají změněný metabolismus. Ten je totiž více orientován na katabolismus než na anabolismus – jedná se o stav odbourávání svalové tkáně za účelem vytvořit energii. To však může vést ke snížení svalové hmoty a síly, pocitům bolesti a slabosti. Anabolismus pak naopak pomáhá svaly nabírat.

Suchá pokožka a řídnoucí vlasy

Suchá kůže a řídnoucí nebo suché vlasy jsou dalším příznakem nedostatečné činnosti štítné žlázy. Růst a metabolismus vlasových folikulů i kožních buněk je totiž stejně jako u všech ostatních buněk v těle regulován hormony štítné žlázy. Pokud tedy dochází k jejich poškození či narušení funkce, můžete se potýkat s těmito nepříjemnými příznaky.

Silná nebo nepravidelná menstruace

Ke změnám menstruačního cyklu může dojít z mnoha různých důvodů. Zatímco některé z nich jsou relativně neškodné a souvisí pouze s faktory životního stylu, jako je stres, strava, cestování nebo změny tělesné hmotnosti, jiné ukazují na vážné zdravotní problémy. Silná nebo nepravidelná perioda je totiž jedním z příznaků nedostatečné činnosti štítné žlázy. Stejně tak může v tomto případě docházet k silným bolestem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]