Onemocnění jater se prozradí díky častým příznakům, které zahrnují i tmavou moč a oteklé kotníky

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte se svým praktickým lékařem. Mohlo by se jednat o onemocnění jater.

Onemocnění jater je nebezpečný stav, jenž může vážně ovlivnit vaše zdraví. Pokud tedy na sobě pocítíte jeho příznaky, rozhodně byste to neměli ignorovat a raději se co nejrychleji poradit se svým praktickým lékařem. Jen tak můžete ochránit své tělo před větším nebezpečím a zamezit možným zdravotním komplikacím. Pomoci vám také může dle lékaře Saurabha Sethiho prevence, zejména ve formě zdravého jídelníčku a pravidelného pohybu.

Typické příznaky nemocných jater

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle. Pomáhají například trávit jídlo, přeměňovat jej na potřebnou energii a stejně tak hrají důležitou roli při filtrování toxických látek z krve. Pokud by proto došlo k jejich onemocnění, může se to vážně podepsat na celkovém stavu organismu. Problémy však můžete rozpoznat poměrně snadno a zavčasu pomocí typických příznaků, mezi které patří dle serveru Healthline následující:

  • žlutá kůže a oči,
  • tmavá moč,
  • bledá, krvavá nebo černá stolice,
  • oteklé kotníky, nohy nebo břicho,
  • častá nevolnost a zvracení,
  • snížení chuti k jídlu,
  • přetrvávající únava, na kterou nic nepomáhá,
  • svědivá pokožka,
  • snadná tvorba modřin na těle.

Onemocnění ledvin vykazuje jasné příznaky. Patří mezi ně i snížené množství moči a únava

Jamile je na sobě rozpoznáte, raději co nejrychleji navštivte lékaře a poraďte se s ním o zahájení vhodné léčby. Riziko onemocnění jater pak lze podle lékaře Harshila Matty snížit prostřednictvím správné prevence, a to zejména co se týče stravy. Pokuste se proto vyhnout zpracovaným potravinám, nadměrné konzumaci alkoholu a rovněž dodržujte správný pitný režim.

bolest břicha
Fotografie: Freepik

Neméně důležité je dle doktora Matty také mít pod dohledem různé léky, které běžně užíváte, a zaměřit se na pravidelný pohyb či intenzivní sport, který prospívá celému tělu. Velmi dobře se v tomto případě osvědčilo zejména aerobní cvičení, jako je jízda na kole, běhání či plavání. Na Zdravém Stravování jsme také psali o typických příznacích ztučnělých jater a jak se před nimi ochránit.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]