Zdravotní problémy, které prozradí změny na očích. Lidé jim ovšem často nevěnují žádnou pozornost

Fotografie: Depositphotos

Vaše oči mohou prozradit mnoho informací o vašem celkovém zdravotním stavu. Pokud na sobě pozorujete tyto příznaky, raději vyhledejte pomoc.

Stav a vzhled vašich očí může v mnoha případech prozradit, jak je na tom ve skutečnosti váš celkový zdravotní stav – není proto také náhodou, že lékaři při virózách vyšetřují ve většině případech oči pacienta. Některé problémy s tímto smyslovým orgánem mohou totiž poukazovat na autoimunitní nebo neurologická onemocnění, cukrovku či například také vysoký tlak, říká lékařka Judith Marcin.

Nedostatek vitamínů

Špatná strava a nedostatek vitamínů mohou často způsobit suchost, podráždění očí, nebo dokonce šedý zákal. V případě, že se s tímto příznakem potýkáte, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře, neboť může mít závažnější dopad, a to na celé vaše tělo. Se vší pravděpodobností vám však bude doporučeno, abyste doplnili potřebné živiny do svého jídelníčku.

Alergie

Pokud vás jedno oko svědí, je zarudlé nebo slzí, mohla by být příčinou alergie. Tento stav je také důležité co nejdříve identifikovat, abyste do budoucna dokázali předcházet jeho nepříjemným příznakům. Ty mohou být buď sezónní, nebo souvisejí s materiálem či rostlinou, s nimiž přicházíte často do styku.

Fotografie: Pexels

Vyblednuté barvy

Pokud si všimnete, že některé barvy předmětů nebo různých prvků ve vašem okolí, které vidíte, jsou zvláštně nápadné a vybledlé, měli byste se raději nechat vyšetřit očním lékařem. Tento příznak totiž může často předcházet onemocněním, jako je šedý zákal. Je proto důležité, abyste včas přijali správná opatření a zastavili jeho rozvoj.

Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění způsobují náhlou poruchu imunity, což vede k tomu, že imunitní systém napadá zdravé buňky namísto těch škodlivých. Jedním z nich je Sjögrenův syndrom, který postihuje především žlázy produkující sliny a slzy. Pokud jste si tedy na sobě všimli, že jsou vaše oči suché – a stejně tak i vaše ústa, mohlo by jít o jasné příznaky tohoto závažného problému.

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba přímo souvisí s amyloidním proteinem, jehož stopy se mohou objevit v oční sítnici již v raných stádiích tohoto onemocnění. Pokud máte v rodině někoho, kdo si tímto závažným onemocněním prošel nebo prochází, a nyní také pociťujete změny na svých očích, raději co nejdříve kontaktujte svého lékaře a problém s ním konzultujte.

Cukrovka

Pokud se často potýkáte s tím, že vidíte během dne rozmazaně, je možné, že máte cukrovku, a to 1. nebo 2. typu. Zvýšení hladiny cukru v krvi je totiž úzce spojeno s poruchami fungování oka – a to konkrétně jeho vylučováním normálních tekutin. Proto je vhodné nechat si v takovém případě okamžitě provést potřebná vyšetření a (jestliže to bude nutné) zahájit odpovídající léčbu.

Hypertenze

Vysoký krevní tlak neboli hypertenzi je velmi obtížné včas diagnostikovat a začít léčit. S odhalením tohoto problému vám však dokáže pomoci oční lékař, a to zejména v případě, že se potýkáte s poškozením zrakového nervu (prasklé cévy). Jedná se totiž o jasné znamení, že je váš krevní tlak příliš vysoký.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]