Špatný krevní oběh představuje vysoké riziko vzniku srdečního infarktu nebo mrtvice. Zlepšit ho zvládne každý

Fotografie: Depositphotos

Dobrý krevní oběh patří mezi základní pilíře zdravého života. Tyto způsoby vám ho pomohou podpořit, a ochrání vás tak před vznikem srdečních chorob.

Problémy s krevním oběhem trápí mnoho lidí, a to bez ohledu na jejich věk. Příčiny přitom mohou být různé – nejčastěji se však jedná o sedavý způsob života, nedostatek pohybu a nezdravý stravovací režim. Ačkoliv může být pohodlnější sedět doma a jíst sladké či tučné potraviny, tyto návyky se mohou postupem času velmi nepěkně podepsat na vašem zdraví, a to zejména co se týče srdečních onemocnění, říká lékařka Jillian Kubala. Níže jsme proto pro vás sepsali 6 účinných způsobů, jak zlepšit krevní oběh, a ochránit se tak před potenciálním nebezpečím.

Po ránu se pořádně protáhněte

Pokud chcete rozproudit svůj krevní oběh ihned po ránu, ještě než vstanete z postele, pořádně se protáhněte. Tímto způsobem navíc získáte mnohem větší množství energie do daného dne a bude se vám mnohem lépe přemýšlet. Postup můžete opakovat pětkrát až devětkrát a již po několika minutách pocítíte obrovský rozdíl.

Cvičení krku

Cvičení krku je další skvělý způsob, jak podpořit svůj krevní oběh, a to zejména pomalými pohyby hlavy ze strany na stranu. Nakloňte hlavu doleva až k rameni, několik vteřin vydržte a pak ji nakloňte na druhou stranu. Poté ještě pomalu nakloňte hlavu dopředu a dozadu a každý z těchto pohybů opakujte 10krát.

Ranní sprcha

Ranní sprchy mohou být taktéž užitečné pro posílení krevního oběhu. Měli byste však vždy zvolit studenou vodu – již několik sekund ve studené vodě dodá vašemu tělu zdravý šok, čímž nastartuje metabolismus a zároveň váš oběhový systém. Po studené sprše ještě proveďte několik jednoduchých cviků na ruce, abyste je prokrvili.

Fotografie: Pixabay

Pravidelná chůze

Pravidelné procházky, tedy alespoň 2–3krát do týdne, mohou být skvělým způsobem, jak zlepšit prokrvení nohou. Pokud nemáte přes týden moc času, snažte se alespoň chodit do vyšších pater budovy, ve které pracujete/bydlíte, nebo během dne udělejte několik dřepů. V lepším případě můžete také začít plavat, což je sport, jenž společně s jízdou na kole prospívá krevnímu oběhu nejvíce.

Začněte tancovat

Pravděpodobně nic nedokáže nastartovat krevní oběh lépe než tanec. Jakmile vyzkoušíte tuto skvělou terapii, pravděpodobně si ji navždy zamilujete. Můžete začít chodit na lekce v místě, kde bydlíte, nebo si jen tak začněte tančit u sebe doma. Kromě toho navíc tento způsob také účinně eliminuje stres, čímž vás chrání před neustálým stresem a nátlakem z vašeho okolí nebo pracovních povinností.

Kakao s přidaným kořením

Pouhý 1 šálek kakaa s přídavkem koření, jako je muškátový oříšek, kurkuma, kajenský pepř nebo například hřebíček, skvěle podpoří váš krevní oběh a pomůže vám předcházet srdečním a cévním problémům. Snažte se však volit pravé kakao, nikoliv cukrové náhražky plné chemických sloučenin a toxinů. Stejně tak můžete zmíněná koření začít více využívat ve svých pokrmech.

Pijte dostatek vody

Voda je základní živinou lidského života – bez ní by tu nikdo nemohl být. Není proto divu, že hraje také důležitou roli při práci krevního oběhu. Tělo totiž potřebuje dostatek tekutin, aby dokázalo odbourávat toxiny z krve a udržovalo krev dostatečně řídkou. Snažte se proto každý den vypít alespoň 2 až 3 litry vody.

Zdroj: Healthline, Healthline